اصلاحات قانون اساسی در دومای روسیه تصویب شد

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، نمایندگان مجلس دومای روسیه پس از دو ساعت بحث و گفتگو به اتفاق آراء اصلاحات قانون اساسی را که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هفته گذشته خبر آن را اعلام کرده بودند تصویب کردند.

۴۳۲ نماینده از مجموع ۴۵۰ نماینده دوما در نخستین خوانش به این بازنگری در قانون اساسی که از سوی رئیس جمهور روسیه تنها سه روز پیش مطرح شد رای دادند. ویاچسلاو ولودین رئیس دومای روسیه ضمن تبریک این رای گفت: ما اتحادی قدرتمند را از خود نشان دادیم. وی اعلام کرد خوانش دوم این لایحه که مهمترین بخش فعالیت پارلمانی روسیه است روز ۱۱ فوریه خواهد بود. شماری از مسئولان روس هم اعلام کردند قصد دارند در فصل بهار این لایحه را به تصویب قطعی برسانند.

ولادیمیر پوتین روز ۱۵ ژانویه با اعلام خبر این اصلاحات همه را غافلگیر کرد. از دیدگاه وی تمایل روس‌ها برای تغییرات این اصلاحات را ضروری کرده بود. این اصلاحات احتمالاتی را در مورد آینده رئیس جمهور روسیه که دوره کنونی وی در سال ۲۰۲۴ پایان می‌یابد مطرح می‌کند.

پوتین در سخنرانی خود خطاب به مردم اعلام کرد این اصلاحات برای پیشرفت آینده روسیه اهمیت دارد. وی پیشنهاد داد حق انتخاباتی مانند انتخاب نخست وزیر به پارلمان واگذار شود. وی همچنین نقش شورای دولتی را که تاکنون تنها یک نهاد مشورتی بود افزایش داد و این احتمال را به وجود آورد که این نهاد ممکن است در آینده به قلب حکومت تبدیل شود.

یکی دیگر از نوآوری‌های این لایحه این است که قضات، نمایندگان و مسئولان سیاسی در سطح فدرال نمی‌توانند تابعیت خارجی یا اجازه اقامت در کشوری دیگر را داشته باشند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *