کودک و نوجوان امروز نیازمند تولیدات وطنی است

عرب امیری در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

تیترنسیم عرب‌امیری نویسنده سریال «حکایت‌های کمال» در گفت و گو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: نگارش «حکایت‌های کمال» حدود شش ماه طول کشید و ما به عنوان نویسندگان این مجموعه تلاش کردیم کاری جذاب و شیرین برای مخاطبان تلویزیون خلق کنیم. من به شخصه معتقد به ایجاد حال خوب و دادن امید به مخاطب هستم و از آنجا که خودم سال‌ها در حوزه ادبیات مکتوب کار کرده‌ام به اقتباس از آثار مکتوب هم علاقمند هستم. حتی فیلمنامه نویسی را با اقتباس از نخستین کتاب خودم آغاز کردم و سال‌ها پیش مجموعه‌ انیمیشن پنجاه و دو قسمتی بر اساس این کتاب در مرکز صبا مصوب شد و فیلمنامه‌هایش نیز توسط خود من نگارش و آماده شد. متاسفانه آن کار به خاطر شرایط مالی تهیه‌کننده و هزینه‌های بالای تولیدش تا امروز به تولید نرسیده، اما زمینه‌ای شد که من به شکل جدی و حرفه‌ای به فیلم‌نامه نویسی ورود کنم.

نویسنده فیلم سینمایی «شکلاتی» درباره روند شکل‌گیری فیلمنامه «حکایت‌های کمال» گفت: ما به عنوان نویسندگان فیلمنامه ساعت‌ها با هم جلسه می‌گذاشتیم و درباره طرح‌ها و فیلمنامه‌ها گفت و گو کردیم. کار ابتدا قرار بود برای مخاطب کودک و نوجوان ساخته شود و بعد از نگارش، فیلمنامه‌ها به قدری روی کاغذ جذاب و بانمک از کار در آمده بود که تصمیم گرفته شد خانواده نیز در کار دخیل شود تا علاوه بر کودک و نوجوان، خانواده‌هایشان نیز به تماشای سریال بنشینند. خوشبختانه اتفاق افتاد و آنطور که از مخاطبان بازخورد گرفته‌ام این کار از هر سن‌وسالی مخاطب دارد. دلیل آن هم روشن است اول اینکه این فضا و دیدن حوض‌های قدیمی، مرغ و خروس در حیاط خانه و بازی‌های قدیم کودکانه برای کودکِ آپارتمان نشین امروز که مدام با لپ‌تاپ و تبلت بازی سروکار دارد، غریب و کنجکاو برانگیز است و از آنجا که کودکان کنجکاو هستند تا در مورد ناشناخته‌ها و نادیده‌ها بیشتر ببیند و بدانند جذب فضای سریال شده‌اند و بزرگسالان نیز به خاطر اینکه فضای سریال را زندگی کرده‌اند و این فضا را دیده‌اند، حس نوستالژیک آن را دوست دارند.

نویسنده سریال «مرضیه» درباره اهمیت کار برای کودکان و نوجوانان گفت: من معتقدم بزرگسالان کمتر در بزرگسالی تغییر و تحول برایشان اتفاق می‌افتد، اما کودکان و نوجوانان بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند، چون شخصیت‌ آنها در حال شکل‌گیری است. کودکان و نوجوانان امروز به شدت نیازمند تولیدات وطنی هستند اگرنه در آینده با جمعیت جوانانی روبه‌رو می‌شویم که نه تنها هیچ‌گونه آشنایی با فرهنگ ایرانی ندارند بلکه علقه‌ای نیز به سنت‌ها و فرهنگ ما ندارند. اینجاست که اهمیت تولید کار فرهنگی برای کودکان و نوجوانان آشکارتر می‌شود. من به شخصه چند سالی است که یکی از دغدغه‌های بزرگم تولید کار برای کودکان و نوجوانان شده است.چند سال پیش وقتی دنبال کتاب مناسب برای خواهرزاده‌های خودم بودم به قدری با کتاب‌های ضعیف روبه‌رو شدم که تصمیم گرفتم کتاب‌هایی در این حوزه تولید کنم و خوشبختانه دو مجموعه کتاب اخیرم در حوزه کودک و نوجوان با ظاهری شکیل توسط انتشارات «کتاب نیستان» منتشر شده و نه تنها ابایی از کار برای کودکان و نوجوانان ندارم بلکه آن را کاری به مراتب دشوارتر و پر اهمیت‌تر از کار برای بزرگسالان می‌دانم. با این حال گاهی وقت‌ها نویسنده‌هایی که در حوزه بزرگسال شناخته شده هستند از نوشتن در حوزه کودک و نوجوان هراس دارند در حالی که کار در این حوزه به قدری تاثیر گذار و با اهمیت است که چه در حوزه فیلمنامه و چه در حوزه کتاب باید به شدت جدی گرفته شود. من اگر مدیر فرهنگی بودم در شرایط امروز جامعه بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌ام را روی کودکان و نوجوانان قرار می‌دادم.

نویسنده مجموعه تلویزیونی «یادداشت‌های یک زن‌خانه دار» در ادامه گفت: «حکایت‌های کمال» پیام‌های زیادی دارد که در داخل سریال تنیده شده مثل اینکه «کمال» نوجوانی شجاع و تلاش‌گر است و در سریال می‌بینیم که مثلا چطور برای کشیدن برق برای خانه‌شان تلاش می‌کند. نمایش این ویژگی‌ها از تلویزیون می‌تواند حس پشتکار و تلاش و پی‌گیری برای رسیدن به اهداف را در نوجوان تقویت کند یا عباس با اینکه ترسوست و تکیه کلامش این است که «بدبخت شدیم»، ولی با قرارگرفتن در کنار کمال وارد ماجراجویی‌هایی می‌شود که برای مخاطب جذاب است و همین قرارگرفتن این دو شخصیت با ویژگی‌های متفاوت در کنار هم در سریال ایجاد طنز موقعیت کرده است. از همه این‌ها مهم‌تر اینکه جامعه ما این روز‌ها به امید و حال خوب نیاز وافر دارد و خوشبختانه «حکایت‌های کمال» توانسته حال خوبی در مخاطب ایجاد کند و به عنوان یک نویسنده هیچ چیز را از دادن حال خوب و امید به مخاطب مهم‌تر نمی‌دانم. هر چند به دلیل سختی شرایط تولید اتفاقاتی در تولید افتاده که با آنچه ما روی کاغذ نوشته بودیم تفاوت‌هایی دارد و به شخصه دوست داشتم کار در شرایط بهتری تولید شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *