لفاظی حامیان تروریسم در خاورمیانه آنها را به جان هم انداخت

لفاظی حامیان تروریسم در خاورمیانه آنها را به جان هم انداخت
شکاف در ائتلاف آمریکایی

جو بایدن معاون اوباما در تازهترین سخنرانی خود مسایلی را در رابطه با داعش مطرح کرده که باعث ایجاد شدن شکافی عمیق در بین کشورهای حاضر در ائتلاف نظامی علیه این گروه تروریستی شده است . بایدن در واقع واقعیات در مورد حمایت تعدادی از کشورهای عرب منطقه از اعضای داعش را مطرح کرده است اما حالا که این ائتلاف قرار است حامیان داعش را نیز با خود همراه کند ، به نظر می رسد این صحبت ها تا حد زیادی به نوعی بی سیاستی از جانب معاون اوباما در کاخ سفید تعبیر شود.
دولت آمریکا که خود حامی تروریست ها در سوریه بوده است، با تشکیل ائتلافی ظاهرا جهانی به مبارزه با این گروه پرداخته است . با این حال اعضای این ائتلاف را کشورهایی تشکیل می دهند که خود زمانی حامی داعش در سوریه بوده اند . به همین دلیل در بدو تشکیل این ائتلاف، تحلیلگران نام «ائتلاف دوستان داعش» را برای آن انتخاب کرده بودند. «جوبایدن» در این سخنرانی گفت، متحدان آمریکا در منطقه از جمله ترکیه و عربستان سعودی در رشد داعش نقش داشته‌اند و اردوغان نیز به او گفته ترکیه به افراد بسیاری اجازه ورود به سوریه را داده اما اکنون در تلاش است از مرزهای خود محافظت کند. وی افزود: «رئیس‌جمهور ترکیه پذیرفته اشتباهات او باعث رشد داعش شده است.»  جو بایدن پنجشنبه گذشته گفت :«تروریست ها از همپیمانان واشنگتن در منطقه کمک دریافت کرده‌اند. وی افزود: مشکل ما همپیمانان ما در منطقه هستند. ترک‌ها دوستان خوبی هستند همچنین سعودی‌ها و اماراتی‌ها و دیگران اما آنها چه کردند؟ تمام هم و غم خود را برای سرنگونی نظام بشار اسد گذاشتند و جنگی به نمایندگی میان سنی و شیعیان به راه انداختند. آنها صدها میلیون دلار و ده ها تن سلاح برای کسانی که خواهان جنگ با بشار اسد بودند ارسال کردند. اما این کمک ها به دست جبهه النصره و القاعده و گروه های افراطی که از مناطق دیگر دنیا آمده اند رسید. شما فکر می کنید من مبالغه می کنم؟شما خود نتیجه را ببینید.اما هم اکنون همپیمانان به دنبال جبران اشتباه خود هستند و موافقت خود را با پیوستن به ائتلاف ضد تروریست به رهبری واشنگتن اعلام کرده اند. همه متوجه اوضاع شدند.» اظهارات جو بایدن زیاد هم دور از تصور نیست . با این حال سخنان او نباید به عنوان معاون رییس جمهور آمریکا و در شرایطی که اوباما سعی دارد با استفاده از نیروهای منطقه ای جنگ علیه داعش را رهبری کند و کل دنیا را با خود همراه سازد، بیان می‌شد . بایدن سهوا حقایقی را آشکار کرده است که خود آمریکا نیز در به وجود آمدن آنها نقش داشته است . از همان زمان که تروریست ها با حمایت مالی قطر، امارات، عربستان و ترکیه وارد خاک سوریه شدند تا با دولت بشار اسد بجنگند، انتظار می رفت که این گروه با رشد قارچ‌گونه خود دیگر کشورهای منطقه را هم به گرداب اقدامات تروریستی خود بکشاند. با این حال به نظر می‌رسد گروههای ائتلافی شکل دهی شده توسط آمریکا برای مبارزه با داعش از هم اینک در حال ارزیابی نتایج این اقدام بوده و هر کدام سعی دارند شکست این اقدامات نظامی را به گردن سایر کشورهای موجود در این ائتلاف بیاندازند .  بعد از اینکه جو بایدن سعی کرد با گفتن این صحبت‌ها چنین وانمود کند که آمریکا دارد تاوان سیاست‌های متحدینش در منطقه را می پردازد، اردوغان با عصبانیت به این خبر واکنش نشان داد و گفت: «اگر بایدن واقعا چنین حرفی زده باشد، باید از ما عذرخواهی کند.» از سوی دیگر «أنور بن محمد قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات متحده عربی با ابراز تعجب از اظهارات جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که این سخنان به منزله نادیده گرفتن تلاش‌های امارات متحده عربی در مبارزه با تروریسم است.

انتقادهای رسانه ای از ائتلاف جعلی
آمریکا در حالی سعی دارد مسئولیت گسترش تروریسم در منطقه را به کشورهای منطقه نسبت دهد که، اسکات ریکارد، تحلیل گر مسائل خاورمیانه با بیان اینکه نباید تصور کرد مسئله داعش، موضوعی تازه است، افزود: کشورهای غربی و کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از ده تا بیست سال پیش برای به راه انداختن مشکلات در منطقه برنامه ریزی کرده‌اند. انتقاد از ائتلاف آمریکایی در عرصه رسانه‌ای نیز افزایش یافته است چنانکه «تریزا سبینیتروا» روزنامه نگار اهل چک، از ائتلاف بین المللی که آمریکا با همکاری برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس برای آغاز حملات هوایی به مواضع گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه تشکیل داد، انتقاد کرد و گفت، رئیس جمهور آمریکا، اوباما، ائتلافی را با رژیم‌های دیکتاتوری تشکیل داده است که دولت سوریه در مقایسه با این دولت‌ها، مصدر دموکراسی محض به شمار می‌رود.
در همین چارچوب «ری مک‌گاورن»، از تحلیلگران ارشد سازمان جاسوسی آمریکا (سیا)، طی سخنانی اظهار داشت: بمباران کردن سوریه تنها باعث درد و رنج مردم و وخیم‌تر شدن اوضاع شده و به رفع مشکلات کمکی نخواهد کرد. یک رسانه عراقی نیز با اشاره به مواضع جو بایدن علیه همپیمانان منطقه ای آمریکا از جمله سعودی ها، از تلاش آمریکا برای وادار کردن حامیان تروریسم برای پرداخت جنگ با داعش پرده برداشت. پایگاه المسله در گزارشی با عنوان واشنگتن حامیان تروریست را مجبور به پرداختن هزینه جنگ علیه داعش کرده، آورده است: جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا همپیمانان کشورش را با متهم کردن آنها به حمایت از تروریست شوکه کرد. این پایگاه نوشت: در شرایطی بایدن قطر، عربستان سعودی،‌امارات و ترکیه را حامی تروریسم معرفی کرد که این موضع گیری جنجال در محافل آمریکایی و حوزه خلیج فارس درباره ماهیت واقعی آنچه بایدن بیان کرد، به پا شده است.این کشورها به شکل رسمی یا از طریق رسانه های وابسته به خود به دنبال دفاع از خود برآمده اند. این رسانه عراقی در ادامه می نویسد: این اظهار نظر جو بایدن در شرایطی مطرح می شود که برخی از کشورهای حامی تروریسم از جمله اردن، بحرین، قطر، عربستان سعودی و امارات به ائتلاف ضد داعش پیوسته اند. بر اساس تحلیل ها باید در اعترافات خود بسیار شجاعانه عمل کرد و حق مطلب را کامل ادا کرد و حامیان اصلی تروریست در منطقه را معرفی کرد. روزانا رمال تحلیلگر لبنانی نیز در این باره گفت: بایدن از حقایق ناگواری را بیان کرد. بایدن می داند که باید مواضعی جدیدی برای تشریح سیاست‌های آمریکا به کار گیرد و از شیوه و سبک گذشته کشورش دست بردارد.

هدف بایدن از متهم کردن ترکیه
المسله نوشت: اظهارات بایدن خشم و ناخرسندی اماراتی ها را به دنبال داشته است و آنها خواستار توضیح رسمی در این باره هستند.امارات و سعودی‌ها حامی صدها مسلح افراطی در سوریه هستند و قطرحامی مالی این گروه هاست.ترکیه خواستار عذرخواهی جو بایدن شد. این رسانه عراقی بیان کرد: مواضع بایدن از فشارهایی که بر سیاستمداران آمریکایی برای فاش کردن کشورهای حامی تروریسم وجود دارد حکایت دارد. هدف از این مواضع وادار کردن کشورهای حامی تروریسم برای پرداختن هزینه های جنگ علیه تروریسم است زیرا آنها مسئول گسترش و اشاعه آن هستند.این سخنان جو بایدن در آستانه انتخابات  میان دوره‌ای کنگره که دو ماه دیگر شروع می شود، صورت گرفته است. افکار عمومی در آمریکا از همپیمانی با سعودی ها که آنها را مسئول انفجارهای یازده سپتامبر می دانند خشمگین هستند.

منبع: http://www.hemayatonline.ir/detail/News/3955
حمایت انلاین

مطالب مرتبط