شرایط مهاجرت به دانمارک

کشور های اسکاندیناوی- بدون نیاز به گذرنامه

چنانچه یکی از اتباع نروژ، سوئد، فنلاند یا ایسلند باشید، می توانید آزادانه وارد دانمارک شده و تا هر زمان که تمایل داشته باشید در اینجا اقامت کنید. این امکان به دلیل موافقت نامه خاصی است که بین کشورهای شمال اروپا به امضا رسیده است.

موافقتنامه شنگن

اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا عضو موافقتنامه شنگن هستند. شهروندانی که در کشورهای شنگن زندگی می کنند می توانند آزادانه و بدون هیچ نوع کنترل مرزی، آزادانه بین این کشورها سفر نمایند.

کارت ثبت نام برای شهروندان اتحادیه اروپا

در صورتی که تبعه سوئیس باشید یا از کشوری که عضو اتحادیه اروپا یا EØS است آمده باشید، می توانید یک کارت ثبت نام مخصوص را از ادارات منطقه ای امور دولتی دانمارک دریافت نمایید. دانمارک عضو اتحادیه اروپا است و در نتیجه به مقررات این اتحادیه در مورد آزادی جابجایی وفادار است. به عنوان مثال می توانید وارد دانمارک شده و به دنبال کار بگردید. سایر افراد نظیر بازنشستگان و افرادی که دارای درآمد کافی می باشند نیز می توانند کارت ثبت نام و اقامت در دانمارک را دریافت نمایند.

جواز اقامت برای درخواست اشتغال – کارت سبز

چنانچه تحصیلات عالی را در دانمارک تمام کردید، به شما اجازه داده می شود تا شش ماه پس از اتمام تحصیلات خود در کشور بمانید. در نتیجه به شما کارت سبزی اعطا خواهد شد که حق جستجوی کار در دانمارک را می دهد. اگر کاری به شما پیشنهاد شد، باید جواز کار و اقامت تقاضا کنید.

اشتغال

اگر از کشوری می آیید که تابع مقررات اتحادیه اروپا است، می توانید مطابق با مقررات خاص اتحادیه اروپا در دانمارک به دنبال کار گشته و مشغول به کار شوید. حداکثر تا سه ماه بعد از ورود به کشور باید از اداره منطقه ای امور دولتی درخواست کارت ثبت نام نمایید .اگر یک پیشنهاد کار مندرج در فهرست مثبت دریافت کرده باشید، می توانید جواز کار و اقامت در دانمارک را کسب نمایید.

فهرست مثبت، لیستی از حوزه های استخدامی است که با کمبود نیروی کار واجد شرایط مواجه می باشند. فهرست مثبت شامل متخصصان فن آوری اطلاعات، مهندسان، پزشکان، داروسازان و پرستاران می شود. به عنوان مثال، برای کار به عنوان یک پزشک، داروساز یا پرستار در دانمارک، باید اجازه رسمی دانمارک را کسب نمایید.

سرمایه گذاری

کشور دانمارک با داشتن یکی از مدرنترین تکنولوژی های مربوط به کشاورزی و سیستم حکومتی دموکراتیک و اقتصاد باز، همیشه یکی از کشورهای جذاب برای سرمایه گذاران به وِیژه در بخش کشاورزی بوده است. این کشور حوزه ی اسکاندیناوی موفق شده یکی از بزرگترین حجم سرمایه گذاری در زمینه تولیدات دارویی در جهان را به خود جلب کند.

همچنین دانمارک دارای بزرگترین صنعت حمل و نقل دریایی در جهان است و سرمایه های زیادی را در زمینه انرژی های تجدید شونده جلب کرده است.

اقامت دائم

شما می توانید یک جواز اقامت موقت یا یک جواز اقامت با گزینه اقامت دائمی را کسب نمایید. اگر به عنوان یک پناهجو یا به دلیل ملحق شدن به خانواده وارد دانمارک شده اید، بصورت عادی جواز اقامت موقت به شما داده می شود که بعدا می توان آن را به اقامت دائم تمدید نمود.

چنانچه جواز اقامتی دارید که بتوان آن را به اقامت دائم تمدید نمود، می توانید با برآورده شدن شرایط خاصی پس از گذشت چند سال جواز اقامت دائم را کسب نمایید. این ممکن است شامل این باشد که شغلی داشته باشید یا برای مدتی کار کنید، در یکی از آزمون های زبان دانمارکی قبول شوید، بیش از مبلغ مشخصی به دولت بدهکار نباشید یا مرتکب جرمی جدی نشده باشید.

مطالب مرتبط