رعایت نکات ایمنی اسکان زلزله زده‌ها در روزهای برفی

مطلق ،مشاوره معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر و بلایا وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: بعد از زلزله ۵.۹ ریشتری در استان آذربایجان شرقی و ویرانی بسیاری از خانه‌های روستایی که تعداد کثیری از هموطنان برای اسکان اظطراری به چادر پناه می‌برند، رعایت یکسری نکات ایمنی در چادر‌های اظطراری بسیار الزامی است ، چادرهایی که این روزها حکم چهار دیواری خانه آنها را دارد و با یک بی احتیاطی در آنها به قیمت جان افراد تمام شود
او افزود: بی شک یکی از خطرناکترین کار‌ها زمانیکه افراد در چادر هستند گرم نگه داشتن چادر است زیرا برخی از افراد بدلیل سرمای بیش از حد از اجاق‌های شعله دار گازی استفاده می کنند در حالیکه این گرمای زود گر به شدت خطرناک بوده و می‌تواند باعث اشتعال چادر و حتی منجر به مرگ افراد شود.


بیشتر بخوانید: کنترل بیماری‌های واگیر در مناطق زلزله‌زده/ تنها دو نفر از مصدومان حادثه در بیمارستان بستری هستند


او افزود: اگر افراد مجبور به استفاده از وسایل گرمایشی در چادر‌های خود هستند ، باید از برق کشی غیراستاندارد و یا استفاده از سیم‌های بدون روکش اجتناب کرده و همچنین از چراغ خوراک پزی و روشنایی دارای شعله جلوگیری شود و برای حفظ ایمنی و جلوگیری از گسترده شدن آتش سوزی احتمالی یک ظرف آب یا سطل خاک یا ماسه در نزدیکی چادر قرار دهند و سعی شود از اجاق گاز‌های مسافرتی ، منقل و یا پیک نیک استفاده نشود زیرا می تواند مهلکی را برای یک خانواده در بر داشته باشد .
پخت و پز درون چادر ممنوع!
مشاوره معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر و بلایا وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی تصریح کرد: برخی از خانواده‌های بحران زده غذای مصرفی خود را تهیه می‌کنند، اما باید توجه داشته باشند این کار شاید در نگاه اول بسیار هوشمندانه و پسندیده باشد اما می تواند  پخت و پز درون چادر خطر آفرین باشد زیرا ممکن است با یک بی احتیاطیاجاق گاز درون چادر سقوط کرده و باعث آتش سوزی شود، از این رو توصیه می شود اگر قصد پخت و پز دارید حتما این کار را خارج از فضایداخلی چادر انجام دهید.
سیگار و قلیان درون چادر ممنوع!
مطلق یاد آور شد: به هیچ عنوان در داخل چادر از قلیان و یا سیگار استفاده نکنید. همان طور که میدانید ذغالی که برای استعمال قلیان استفاده میشود به راحتی میتواند چادرتان را شعله ور کند. البته سیگار روشن نیز برای شما میتواند یک تهدید جدی به حساب آید. از این رو اگر قصد استعمال سیگار و یا قلیان را دارید، این کار را در فضای بیرون از چادر انجام دهید تا خطری شما را تهدید نکند، البته کشیدن سیگار و قلیان درون چادر میتواند باعث آسیب دیدگی بیشتر ریه های شما و اطرافیانتان نیز شود؛ چرا که با تجمع دود درون چادر شما و کسانی که درون چادر هستند با حجم بیشتری از مواد سمی روبرو میشود و این دوز بالای مواد آلاینده آسیب بیشتری به شما وارد خواهد کرد.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *