دوره های A-Level

انگلستان ◄ دوره های A-Level

بهترین کالج  های UK

چنانچه مایلید در باب اعزام دانشجو و نحوه اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی به خصوص برای سطح دبیرستان اطلاعاتی به دست آورید ،نکات ذیل می تواند مفید باشد.

در این جا  ما قصد داریم که بهترین کالج ها برای تحصیل در دوره   foundation یا A level  در انگلستان را به شما علاقه مندان معرفی نماییم. بدین منظور ابتدا خصوصیات هر دو دوره را شرح داده و تفاوتهای این دو دوره را متذکر خواهیم شد .

تحصیل در انگلستان از پنج‌ سالگی آغاز میشود و طی يك‌ دوره‌ پنج‌ ساله‌ ابتدايی كودكان‌ با محيط‌ و نحوه آموزش‌ و شرايط‌ محل‌ تحصيل‌ آشنا شده‌ و وارد دوره‌ متوسطه‌ مي‌شوند كه‌ روابط‌ منظم‌تری دارد. اين‌ دوره‌ با شركت‌  در امتحانات‌ مربوطه‌ و اخذ گواهينامه‌ (General Certificate Secondary Education (G.C.S.Eپايان‌ می پذيرد. كسانی كه‌ مايل‌ به‌ ادامه تحصیل در انگلیس در مراكز آموزش‌ عالي‌ هستند، بايد پس‌ از گرفتن‌ گواهينامه‌ G.C.S.Eدوره‌  موسوم‌ به‌A-Levelرا طی دو سال‌ با موفقيت‌ بگذرانند. و یا باید دوره foundation را که یک ساله هست بگذرانند.

دوره A level:

این دوره مناسب برای سن 15 سال به بالا و کسانی که خواستارتحصیل دردوره‌ای دارای اعتبار بین‌المللی و ورود به بهترین دانشگاه‌ها هستند می باشد.در این دوره دانشجویان سه یا چهار درس را می خوانند و هرچه نمره ی A-level کسب شده بالاتر باشد، شانس ورود دانشجو به دانشگاه رده بالا بهتر خواهد بود .نمرات د ر این دوره به صورت   A.B.C.D.E  درجه بندی شده است  و کسانی که حداقل در دو درس نمره های A.B.C را کسب نمایند مستقیمأ وارد دانشگاه می شوند و افرادی که نمره آنان E.D باشد نمی توانند وارد دورهBachelor  شوند و وارد دوره های پایین ترH.N.D یا مراکزی با کیفیت پایین شوند.در ضمن این دوره ها برای کسانی که قصد دارند در رشته پزشکی یا دندان پزشکی شرکت کنند الزامی میباشد.

دوره foundation:

دوره ای است 1 ساله برای دانش آموزانی که دیپلم (یعنی گواهی اتمام 11 سال تحصیل را در اختیار دارند)دانشجویانی که موفق به سپری کردن دورهfoundation در انگلستان می شوند قادر خواهند بود در همه رشته های دانشگاهی به استثنا پزشکی و دندان پزشکی بپردازند.هزینه دوره فوق درانگلستان به مراتب کمتر از دوره های مشابه یعنیIB وA-level می باشد.   این دوره ها دوره هائي تمام وقت هستند كه براي دانشجويان خارجي كه دوره دبيرستان را پشت سر گذاشته اند و در دوره ديپلم نمره هاي خوبي گرفته باشند قابل ورود می باشد. اين دوره جهت افرادي كه براي ورود مستقيم به دانشگاه های انگلستان بدلیل تفاوتهای سیستم آموزشی کشور انگلستان و ایران واجد شرايط نيستند نیز ارائه میشود. این دوره  دانشجو را جهت ورود به دانشگاه ، در رشته هاي كارشناسي آماده مي كند و مجموعه اي است از تحصيل در دروس دانشگاهي انتخابي دانشجو و هم چنين انگليسي در سطوح دانشگاهي و مهارت هاي تحصيل است. در انتهاي هر دوره دانشجو آگاهي لازم را از درس مورد نظر خواهد داشت به علاوه توانائي های خود را در زمينه مهارتهاي دانشگاهي و زبان براي ورود به دانشگاه در دوره هاي كارشناسي افزايش مي دهد. دانشجو جهت ورود به اين دورهبايستي بتواند مداركي دال بر نشان دادن وضعيت هوشي خوب و استاندارد و درجه زيادي از انگيزه و سطح مناسبي از زبان انگليسي از خود نشان دهد

دانشجويان خارجی در صورتي كه براي اين دوره اقدام نمايند شانس زیادتری برای ورود به رشته دانشگاهي خواهند داشت, به شرطي كه دوره را با موفقيت و با نمره هاي مورد نياز پشت سر بگذارند و شرايط ورودي رشته مورد نظر را داشته باشند. دوره هاي پیش دانشگاهی آمادگي جهت دانشجوياني است كه در كشورهايي تحصيل كرده اند كه مدارك آنها در انگلستان شناخته شده نباشد. عموما دانش آموزان بايد نمره هاي خوبي از دروس خود در كشورشان داشته باشند تا بتوانند براي اين دوره ها اقدام كنند. اين دوره شامل آمادگي براي زبان انگليسي چه به صورت همزمان با مطالعه دروس دانشگاهي يا ( فقط براي خود دوره انگليسي ) مي باشد تا دانشجو مهارتهاي زبان انگليسي خود را افزايش دهد.حداقل سن برای ورود به دورهFoundation  سن 17 سال  تمام میباشد دانش آموزانی که هنوز دیپلم نگرفته اند بایدبجای دیپلم یک سال GCSE را بگذرانند وهمچنین دارا بودن دیپلم کشور ایران هم الزامی میباشد.

در انگلستان انواع دوره های Foundation  وجود دارند که طیف گسترده ای از موضوعات را مانند کسب و کار، کامپیوتر، ارتباطات، حقوق، هنر و طراحی، مهندسی و علوم اجتماعی در بر می گیرند. متدهای آموزشی خاصی جهت تقویت و توسعه مهارتهای مطالعه مانند تحقیقات حل مسئله یادگیری و استدلال تحلیلی، تدبیر شده اند.

در کدام کالج ها میتوانیم این دوره ها را بگذارنیم:

کالج های متفاوتی در انگلستان وجود دارد که میتوانیم این دوره را در آن کالج ها بگذرانیم

از جمله کینگز کالج ، بلربیز و کالج EF   و کالج های دیگر

این کالج ها جزو برترین کالج های انگلستان میباشند که میتوانند دانشجوی خارجی بپذیرند .به این نکته توجه فرمایید که همه مدارس انگلستان نمیتوانند دانشجویان  خارجی را قبول نمایند و در واقع برای این که مدرسه یا کالجی بتواند دانشجویان خارجی را قبول نماید حتما باید  شرایطی را که دولت انگلستان تعیین کرده است را دارا باشند. این کالج ها معمولا در شهرهای مختلف دارای پردیس های دانشگاهی میباشند که با توجه به شرایط هر دانشجو پردیس مناسب با هر شخص معرفی میگردد.

کینگز کالج یکی از قدیمی ترین و معروف ترین کالج های انگلستان هست که بسیاری از دانشگا ه های دنیا دوره های این کالج را از معتبرترین و بهترین دوره های تحصیلی میدانند.

مطالب مرتبط