درباره کانادا

درباره کانادا

کانادا دومین کشور پهناور دنیاست. کانادا در شرق با اقیانوس اطلس شمالی، در غرب با اقیانوس آرام، در شمال با اقیانوس منجمد قطب شمال ودر جنوب با ایالات متحده آمریکا هم مرز است. مساحت کشور کانادا حدود ده میلیون کیلومتر مربع می باشد واندکی از آمریکا بزرگتر وکمی هم از روسیه کوچکتر است. کشور کانادا از ده استان وسه قلمرو تشکیل شده است.

آب وهوای کانادا

کانادا دارای آب و هوایی سرد است ولی بسته به منطقه ای که در آن زندگی می کنید ممکن است تابستان های بسیار گرم هم داشته باشد. ونکوور از نظر دما دارای آب و هوایی معتدل است.

اقتصاد دولت در کانادا

کانادا یکی از ثروت مندترین کشورهای جهان محسوب می شود واقتصاد کانادا از تنوع وگوناگونی فراوانی برخوردار است. صنایع گوناگونی اقتصاد کانادا را تشکیل می دهند که به سه گروه اصلی دسته بندی می شوند:

صنایع متکی بر منابع طبیعی، صنایع تولیدی،صنایع خدماتی .

کانادا غنی ترین منابع طبیعی از نفت و گاز ومواد معدنی تا الوار و کشاورزی را داراست.

دلار کانادا واحد پول این کشور است واسکناس های رایج، پنج دلاری، ده دلاری و بیست دلاری است. اما اسکناس های پنجاه و صد دلاری نیز مورد استفاده قرارمی گیرند. سکه های رایج در کانادا عبارتند از : پنی (یک سنتی)، نیکل (پنج سنتی)، دایم ( ده سنتی)،کوارتز (بیست و پنج سنتی)،لونی ( یک دلاری) و تونی (دو دلاری)

بهداشت  در کشور کانادا

سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا یکی از بهترین برنامه های بیمه درمانی همگانی دنیا را فراهم کرده است که خدمات درمانی اصلی شهروندان ومقیمان دائم کانادارا تحت پوشش قرار می دهد. هر چند بیمه درمانی یک سرویس ملی است، مسئولیت اجرای ان بر عهده دولت های ایالتی در کشور کانادا  است و از این رو ممکن است از یک ایالت تا ایالت دیگر تفاوت هایی در ان وجود داشته باشد.

بیمه خدمات درمانی دولت کانادا رایگان بوده وهزینه های مراجعه به پزشک و بستری شدن در بیمارستان، درمان های اورژانس، بسیاری از آزمایشات پزشکی، اکثر جراحی ها، عکس برداری با اشعه ایکس و اکثر واکسیناسیون ها را در بر می گیرد. این بیمه هزینه های مربوط به خدمات آمبولانس، دارو، دندان پزشکی، عینک و هزینه های طب جایگزین مثل فیزیوتراپی، روان درمانی، طب سوزنی، اورتوپدی و ماساژ درمانی را پوشش نمی دهد.

برخی ایالت ها در کشور کانادا نظیر آلبرتا و بریتیش کلمبیا، دانشجویان بین المللی را تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار می دهند. برخی نظیر کبک-اسکاتیا و آنتاریو، این دانشجویان را تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار نمی دهند و دانشجویانی که قصد تحصیل در این ایالت ها را دارند بایداز طریق شرکت های بیمه خصوصی اقدام به اخذ بیمه نمایند. دانشجویان بین المللی دانشگاه های آنتاریو به غیر از دانشگاه  وینزور باید در طرح بیمه سلامتی دانشگاه UHIP)) ثبت نام کنند.

آموزش در کشور کانادا

در کانادا سیستم آموزشی به آموزش ابتدایی، متوسطه ( دبیرستان) وآموزش عالی ( دانشگاه ها و کالج ها) تقسیم می شود. آموزش در کانادا تا سن شانزده سالگی اجباری است به استثناء ایالت های انتاریو و نیوبران زوبیک که در آنها آموزش تا هجده سالگی اجباری است. سال تحصیلی مدارس کانادا معمولاً از اواخر ماه آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز و تا اواخر یا نیمه ژوئن ادامه دارد. سال تحصیلی دانشگاهی در کانادا به طور معمول از اواخر آگوست یا اوایل سپتامبرآغاز و تا پایان ماه آوریل ادامه می یابد.

مطالب مرتبط