دانمارک: هنوز در مورد پیشنهاد پوتین تصمیم نگرفته‌ایم

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، کارستن سوندرگارد، سفیر دانمارک در روسیه، گفت این کشور پیشنهاد مسکو در مورد تعلیق استقرار موشک‌های میان‌بُرد و کوتاه‌بُرد هسته‌ای در اروپا را دریافت کرده، اما هنوز تصمیمی برای پیوستن به آن اتخاذ نکرده است.

این مقام دیپلمات گفت: «بله ما پیشنهاد را دریافت کرده‌ایم. هیچ دلیلی وجود ندارد که پنهان کنیم موضع ما در چارچوب ناتو تدوین می‌شود. این به نفع ما برای سیاست‌های امنیتی است. این موضوع بخشی از گفت‌وگوی ما با مقامات روسیه بوده، هست و خواهد بود».

او در ادامه اشاره کرد که دانمارک ترجیح می‌دهد «گفت‌وگوی محرمانه» در موارد این چنینی داشته باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا دانمارک تصمیمی درباره این پیشنهاد اتخاذ کرده یا خیر گفت «نه، ما دیدگاه خودمان را در مورد آن داریم.»

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، پس از هم پاشیدن پیمان منع موشک هسته‌ای میان‌برد (INF) پیشنهادی به چندین کشور از جمله اعضای ناتو ارسال کرد که در آن مهلت قانونی برای تعلیق استقرار موشک‌های ممنوعه براساس معاهده INF در اروپا و یا مناطق دیگر تعیین شده بود. ناتو پس از تایید دریافت چنین نامه‌ای از سوی روسیه اعلام کرد چنین پیشنهادی را معتبر نمی‌داند. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در ماه اکتبر در این خصوص گفت واکنش ناتو به آن «ناامیدکننده» بوده است.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، برجسته‌ترین توافق هسته‌ای امضا شده در دوران جنگ سرد، پس از طرح ادعا‌های واهی از سوی واشنگتن علیه مسکو به پایان رسید. آمریکا در تاریخ ۲ اوت [جمعه ۱۱ مرداد] رسما از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج شد. پس از این تصمیم، مسکو نیز پایان اجرای این پیمان را اعلام کرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *