دانشگاه ها و کالج های انگلستان

انگلستان ◄ دانشگاه ها و کالج های انگلستان

در کشور انگلستان بیش از 3700 دانشگاه وکالج وجود دارد.دانشگاه های انگلیس جز برترین دانشگاه های جهان هستند و در رتبه بندی جهانی اکثر دانشگاه ها دارای رتبه بالایی هستند.

درانگلستان حدود 250 دانشگاه معتبر و مورد تائيد وزارت علوم ايران وجود دارد. از ميان اين دانشگاه ها مي توان به دانشگاه هاي زير اشاره كرد.

دانشگاه  (Kingston University (KU

اين دانشگاه كه در حاشيه جنوب غربي لندن قرار گرفته، داراي هفت دانشكده هنر، طراحي و موسيقي، علوم انساني و اجتماعي، بازرگاني، بهداشت، علوم و فناوري و هم چنين علوم تربيتي است و به هفده هزار دانشجو خدمات آموزشي عرضه مي كند.

برخي از دروس ارائه شده در اين دانشگاه، مانند طراحي فضاهاي شهري و روستايي و نيز محيط هاي پيش ساخته جز بهترين ها در كشورند.

دانشگاه كينگزتن در شهر كوچكي بيرون از لندن و در ساحل رودخانه تايمز قرار دارد و سفر از مركز لندن به آن بيست وپنج دقيقه طول مي كشد.

دانشكده بازرگاني (Cass Business school)، دانشكده بازرگاني لندن (London Business School) و دانشكده اقتصاد و علوم سياسي لندن (London School of Economics and political Sciencesتنها سه تا از چندين دانشكده لندن در اين زمينه اند كه شهرت جهاني دارند.

دانشگاه City University

اين دانشگاه در سال ۱۸۹۴ تأسيس شده است و برخي از دوره هايي كه به طور كاملاً اختصاصي در آن برگزار مي شود عبارت است از: بهداشت، بازرگاني و حقوق، رياضيات و مهندسي، علوم اجتماعي، رشته هاي هنري و فرهنگي و دوره هاي مختلف آموزش حرفه اي.

در دانشكده بازرگاني  (Cass Business school)، دوره هاي مختلف مديريت و بازرگاني در ارتباط با يكديگر و در مقاطع كارشناسي تا دكتري عرضه مي شود.

مراكز تحقيقاتي آن در مسائلي مانند اقتصادسنجي مالي (FinancialEconometry) و رياضيات بازرگاني (mathematical trading) فعالند.

مدرسه عالي بازرگاني لندن

مدرسه عالي بازرگاني لندن همواره يكي از ده مدرسه بازرگاني برتر جهان شناخته شده و كيفيت مقالات تحقيقي اعضاي هيئت علمي آن در حد عالي ارزيابي شده است.

دوره هاي مختلف ارائه شده در اين مدرسه شامل دوره هاي كارشناسي ارشد مديريت بازرگاني تمام وقت و پاره وقت براي مديران و همچنين دوره كارشناسي ارشد فشرده ده ماهه براي مديران ارشدي است كه مايل به افزايش مهارت هاي رهبري و مديريتي خود هستند.

چشم انداز زيباي ريجنتز پارك (Regents Park) كه از اين مدرسه قابل ديدن است، از ديگر ويژگي هاي اين مدرسه به حساب مي آيد.

مدرسه عالي اقتصاد و علوم سياسي (LSE)

شهرت ال اس اي به خاطر دوره هاي آموزش و تحقيق در علوم اجتماعي، سياسي و اقتصادي و نيز بسياري از برندگان جايزه نوبلي است كه از فارغ التحصيلان يا اعضاي هيئت علمي اين مدرسه بوده اند.

گروه حكومت و روابط بين الملل اين مدرسه يكي از هجده گروه آموزشي آن است كه در كنار مراكز تحقيقاتي از قبيل مركز حقوق بشر و مركز بررسي عملكرد اقتصادي و نيز پنج انستيتوي بين رشته اي مانند انستتيوي جنسيت به فعاليت مي پردازد.

شهرت و موقعيت مناسب اين مدرسه در مركز لندن باعث شده است افراد بسياري متقاضي تحصيل در آن باشند.

دانشگاه  (The University of Greenwich)

اين دانشگاه داراي سه شعبه در بريتانياست. يكي از آن ها دانشكده دريانوردي گرينويچ (Maritime Greenwich) در شرق لندن و در محل كالج قديمي نيروي دريايي سلطنتي در ساحل رودخانه تايمز است كه ساختمان هاي سه گانه آن را سر كريستوفر رن معمار كليساي سنت پل به سبك باروك بنا كرده است، اين ساختمان ها در شمار ميراث فرهنگي قرار دارند.

بيش از هشت هزار دانشجو در اين دانشگاه و در رشته هاي بازرگاني، كامپيوتر، محيط زيست، حقوق، تعليم و تربيت و چندين رشته ديگر مشغول به تحصيل هستند.

انستيتو دريانوردي گرينويچ (Greenwich Maritime Institute) كه اختصاص به بررسي مسائل دريانوري هم چون سياست و تاريخ دريانوردي دارد، در كنار انستيتو منابع طبيعي (Natural Resources Institute) ، مركز تحقيق مشاوره و آموزش مديريت منابع طبيعي و انساني در دانشگاه گرينويچ قرار دارند.

مدرسه موسيقي و تئاتر گيلدهال، انستيتو لندن، آكادمي سلطنتي موسيقي و كالج سلطنتي هنر از مؤسسات مختلف لندن هستند كه در زمينه آموزش هنر و موسيقي ، طراحي لباس و چاپ شهرت جهاني دارند.

دانشگاه  (Middlesex University)

اين دانشگاه در شمال لندن قرار گرفته و بيش از بيست وچهارهزار دانشجو دارد. دانشكده هاي آن عبارتند از: هنر، علوم كامپيوتر، بهداشت و علوم اجتماعي، تعليم و تربيت، حقوق و علوم بازرگاني.

 

دانشگاه (South Bank University – London)

 اين دانشگاه بيش از يكصد سال قدمت دارد و حدود يازده هزار دانشجو در آن مشغول به تحصيل در دانشكده هاي بازرگاني، پژوهش ها و تحولات تجاري، محيط هاي پيش ساخته، مهندسي، علوم و فن آوري، بهداشت و علوم انساني و اجتماعي هستند.

دانشگاه  (University of Westminister)

اين دانشگاه در سال ۱۸۳۸ به عنوان اولين دارالفنون (دانشگاه فني بريتانيا) در رشته هاي فني و علمي تأسيس شد.

امروزه اين دانشگاه تعداد چشمگيري دانشجو به خود جلب كرده است و براساس داده هاي “سازمان آمار آموزش عالي” ۲۳۲۲۵ دانشجو بين سال هاي ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ در اين دانشگاه تحصيل كرده اند.

تعدادرشته هاي عرضه شده نيز افزايش يافته است. در دانشكده هاي متعدد اين دانشگاه امكان تحصيل در رشته هايي هم چون رسانه هاي جمعي، هنر و طراحي، علوم زيستي، معماري و محيطهاي پيش ساخته، اقتصاد و مديريت، علوم كامپيوتر، رياضيات و آمار و نيز زبان هاي گوناگون وجود دارد.

دانشجوياني كه براي تحصيل در مقاطع كارشناسي و بالاتر به اين دانشگاه مي آيند، مي توانند با مراكز معروفي نظير مركز مطالعات دموكراسي و مركز مطالعات مربوط به اجراي مجازات اعدام همكاري كنند

از فارغ التحصيلان معروف اين دانشگاه مي توان ويوين وست وود، طراح معروف لباس و آنتوني كارو مجسمه ساز مشهور را نام برد.

دانشگاه لندن

دانشگاه لندن، بزرگترين دانشگاه بريتانياست. اين دانشگاه مجموعه اي از كالج ها و مؤسسات مختلف است كه دوره هاي تمام وقت و پاره وقت و دروس مقاطع كارشناسي و بالاتر را ارائه مي دهند. برخي از كالج ها و مؤسسات آن چندين دانشكده دارند، همچون كينگز كالج كه بيش از هيجده هزار دانشجو در آن مشغول به تحصيلند.

كالج هاي ديگر مانند دانشكده مطالعات مشرق زمين و آفريقا (SOAS) كوچكترند و حدود چهارهزار دانشجو دارند.

University College London) UCL)

اين دانشگاه هفت كالج دارد:

انستيتوي دندانپزشكي ايستمن (Eastman Dental Institute) انستيوي بهداشت كودكان (Institute of Child Health) انستيتوي عصب شناسي، انستيتوي جراحي چشم، دانشكده سلطنتي آزاد پزشكي، دانشكده مطالعات كشورهاي اسلامی و و اروپاي شرقي و دانشكده هنرهاي زيباي اسليد.

از ديگر انستيتوهاي معروف دانشگاه لندن مي توان انستيتوي مطالعات زبان انگليسي، انستيتوي مطالعات زبانهاي ژرمني، انستيتوي مطالعات آمريكاي لاتين (ILAS) و انستيتوي واربورگ را نام برد.

که علاوه بر این دانشگاه ها و کالج ها  بالغ بر چند هزار کالج و دانشگاه های معتبر دیگر وجود دارد که دارای رتبه بالای علمی می باشند.

مطالب مرتبط