خبری از حمله آمریکا به مواضع داعش نیست

تازه ترین اخبار از اقدامات مرموز ائتلاف ضد تروریسم
خبری از حمله آمریکا به مواضع داعش نیست

از همان ابتدای مطرح شدن بحث تشکیل ائتلاف  و اصلاح جهانی مشخص بود که این ائتلاف همانطور که پیش از این بارها تحلیلگران نیز اشاره کرده بودند نتایج موفقیت آمیزی با خود به همراه نخواهد داشت. این ائتلاف تاکنون غیر از هدف قرار دادن زیر ساختهای سوریه ،پراکنده کردن نیروهای تکفیری در سراسر سوریه و عراق و کشاندن درگیریها به مناطق کردنشین و همچنین مرز لبنان دستاورد دیگری نداشته است.
نکته طنزآمیز در ائتلاف آمریکایی  هدف قرار دادن مبارازن با داعش است. آمریکایی‌ها تاکنون چندین بارنیروهایی را که با داعش در جنگ بوده‌اند هدف قرار داده است؛ گویی نیروهای آمریکایی به عراق و سوریه رفته‌اند تا از داعش حمایت کنند! آمریکا در طول هفته‌های اخیر شعار مقابله با داعش را سر داده و نیروی نظامی نیز به منطقه اعزام کرده است اما آنچه هر روز بیشتر آشکار می‌شود اراده آمریکا برای اجرای این ادعا است به گونه‌ای که این کشور نه تنها با داعش مبارزه نمی‌کند راه را برای جنایات بیشتر آن‌ها هموار می‌کند. کشتار مبارزان با داعش نمودی از این رفتار است. شبکه اسکای نیوز روز گذشته در همین راستا گزارش داد جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی ضد داعش تجمع گردان‌های السلام وابسته به جریان صدر عراق را در منطقه «طوزخرماتو» بمباران کردند. براساس گزارش‌های اولیه در جریان بمباران تجمع نیروهای جریان صدر در طوزخرماتو چندین نفر شهید و مجروح شدند. واهی بودن ادعاهای آمریکا زمانی آشکارتر می‌شود که ائتلاف دولت قانون اعلام کرده است گروه تروریستی داعش بعد از گذشت 10 روز از تشکیل ائتلاف بین‌المللی پیشروی‌های میدانی چشمگیری داشته و آمریکا باید دستاوردهایی را که در جنگ علیه داعش کسب کرده به همگان ارائه کند.
ائتلاف دولت قانون در بیانیه ای با اشاره به پیشروی‌های سریع و کشتارهای داعش از این مساله صحبت کرد که دستاوردهای آمریکا و کشورهای هم‌پیمان با او در ائتلاف چه بوده است؟ آیا آمریکا و هم‌پیمانانش که اعلام کرده بودند تنها داعش را مورد هدف خود قرار داده و قادر هستند طی چندین ساعت آنان را نابود کنند به نتیجه‌ای هم رسیده‌اند؟ ائتلاف دولت قانون اعلام کرد که آمریکا باید نقشه‌های کلی و استراتژی کامل خود را در جنگ علیه داعش به مردم عراق توضیح دهد چراکه اوضاع کنونی منطقه شعارها، تبلیغات رسانه‌ای و نمایش‌های نظامی توخالی را برنمی‌تابد. از سوی دیگر نوری مالکی معاون رئیس جمهور عراق با بیان اینکه ائتلاف بین‌المللی ضد داعش توان مقابله با تروریسم از جمله داعش و ریشه‌کن‌سازی آن را ندارد، تاکید کرد مردم در کنار ارتش عراق، این کشور را به گورستان این گروه تکفیری تبدیل می‌کنند.

فاکتور آمریکایی برای جنگ علیه داعش
آمریکا که تاکنون اقدام جدی برای مقابله با داعش نداشته است با فاکتورهای میلیاردی به دنبال سرکیسه کردن منطقه است. وزارت دفاع آمریکا با انتشار گزارشی اعلام کرد عملیات نظامی این کشور در عراق و سوریه تاکنون حدود 1.1 میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.  تنها حملات نیروی دریایی و موشک‌های کروز «تام‌هاوک» هزینه‌ای 62 میلیون دلاری داشته است. فرماندهی مرکزی آمریکا در گزارش روز دوشنبه خود اعلام کرده است که نیروی دریایی این کشور در جریان عملیاتی که از نیمه ماه ژوئن آغاز شده، حدود 185 موشک و راکت شلیک کرده که 47 فروند آن موشک‌های کروزی بوده‌اند که از ناوهای آمریکایی مستقر در منطقه شلیک شده‌اند. نیروی هوایی آمریکا نیز در این مدت حدود 1000 موشک، بمب و راکت استفاده کرده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که پنتاگون تاکنون نتوانسته آمار دقیق و با جزئیات کافی از هزینه‌های عملیات جدید ارائه دهد. مقامات آمریکایی می‌گویند عملیات نظامی در عراق و سوریه، روزانه بین 7 تا 10 میلیون دلار برای مالیات‌دهندگان آمریکایی هزینه داشته است.

جهش ویروس جنگ به مناطق آرام سوریه
نکته قابل توجه دیگر درباره جنگ پر هزینه‌ای که آمریکا در منطقه به راه انداخته است دستاورد آمریکاییها در کشاندن تروریست‌ها به مناطقی است که تاکنون در صلح و آرامش زندگی می‌کرده اند! منطقه کرد نشین کوبانی مرزهای لبنان و بسیاری از مناطق دیگر در عراق شاهد نفوذ و گسترش داعش هستند. همپیمانان آمریکا در مبارزه با داعش هم به نظر می‌رسد برنامه ای برای مبارزه با تکفیری‌ها در مناطقی که با منافعشان سازگاری ندارد،  ندارند. ترکیه که مدت‌ها با کردهای کشور خود و همچنین کردهای سوریه مشکل سیاسی داشته است این روزها هم تانک‌های خود را به مرزهای شهر کوبانی نزدیک کرده اما از هر گونه اقدام و کمک مناسب نظامی به مردمی که در این شهر مشغول مبارزه با داعش هستندخودداری می‌کند. ترکیه و ائتلاف ضد داعش در حالی در برابر کشتار مردم کوبانی راه سکوت در پیش گرفته‌اند که نیروهای مسلح کرد در شهر کوبانی که با اعضای گروه داعش می‌جنگند، این شهر را منطقه جنگی اعلام کرده و آن را از غیرنظامیان خالی کردند. بنا به گزارش‌ها نیروهای داعش وارد شهر شده و در حال جنگ و زد و خوردهای خیابانی با مدافعان کرد این شهر هستند. اعضای داعش کنترل برخی مناطق در جنوب شرق کوبانی را در دست گرفته و شهر مذکور را مورد هدف قرار داده‌اند. اعضای داعش همچنین پرچم‌های خود را بر فراز تپه بینار در شرق کوبانی و بر فراز ساختمان‌هایی در شرق این شهر برافراشته‌اند. به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، افراد مسلح داعش عصر دوشنبه کنترل سه منطقه الصناعیه، مقتل الجدیده و کانی عربان در شرق شهر کوبانی را در دست گرفتند. از سوی دیگر درگیری‌های شدیدی میان اعضای داعش و یگان‌های حمایت از کردها در شهر کوبانی رخ داده که موجب کشته شدن چندین تن از دو طرف شده است. پیش از این منابع وابسته به گروه داعش مدعی شده بودند که اعضای این گروه کنترل نیمی از شهر کوبانی را در دست گرفته‌اند. خبرنگاران می‌گویند ترکیه مایل نیست به نیروهای کرد این شهر کمک کند چون آن‌ها متحد «پ ک‌ک» هستند که ترکیه آن را یک گروه تروریستی می‌شناسد.

منبع: http://www.hemayatonline.ir/detail/News/3988
حمایت انلاین

مطالب مرتبط