ثبت علائم تجاری داخلی یا ثبت اختراع،طرح صنعتی،برند و علامت تجاری

ثبت علائم تجاری داخلی یا ثبت اختراع،طرح صنعتی،برند و علامت تجاری

حقوق مالکیت فکری عهره دار تبیین چگونگی حمایت و استفاده از آفرینش های فکری بشر است که در دو دسته مالکیت صنعتی و مالکیت ادبی و هنری به آن پرداخته می شود. مالکیت ادبی از آثار ادبی و هنری نظیر آثار علمی و پژوهشی ، کتب ، فیلم و … حمایت می کند. مالکیت صنعتی از اختراعات ، طرح های صنعتی ، برند و علائم تجاری حمایت می کند. مهمترین هدف حقوق مالکیت فکری حمایت از حقوق پدید آورندگان آثار و ایجاد زمینه ای مناسب در جهت تشویق هنرمندان و صنعتگران برای خلق آثار بهتر است. مؤسسه حقوقی مبین عدالت با برخورداری از فارغ التحصیلان برتر دانشگاهی و وکلای مجرب برای تحقق این هدف در کنار شما خواهد بود.

حق اختراع:

اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می کند و مشکل را در یک حرفه ، فن ، فناوری ، صنعت و مانند آن حل می کند. بنابراین تعریف یک اختراع برای این که بتواند مورد ثبت و حمایت قرار گیرد باید دارای سه ویژگی باشد:

1. جدید باشد: براساس قانون ایران اختراعی جدید است که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته باشد. فن یا صنعت قبلی عبارت است از هر چیزی که در نقطه ای از جهان از طریق انتشار کتبی یا شفاهی یا از طریق استفاده عملی و یا هر طریق دیگر ، قبل از تقاضای ثبت افشا شده باشد.

2. ابتکاری باشد: طبق قانون ایران این ویژگی بدین معناست که اختراع برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد. به عنوان مثال : تغییر ویژگی های ظاهری که برای یک فرد با دانش و مهارت عادی در آن حرفه امری بدیهی به نظر می رسد موجب ایجاد حق برای فرد نمی شود.

3. کاربرد صنعتی داشته باشد: طبق این ویژگی تنها اختراعی مشمول حمایت است که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد .طبق قانون ایران مراد از صنعت معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی ، کشاورزی ، ماهیگیری و خدمات نیز می شود. در صورتی که اختراع واجد ویژگی های فوق باشد قابل ثبت و حمایت از سوی قانون گذار خواهد بود و در همین راستا حقی به نام حق اختراع به مخترع اعطا می شود که علاوه بر حقوق معنوی که در رابطه با ذکر نام ایشان در گواهینامه اختراع به عنوان مخترع دارد ، شامل حقوق مادی نیز می شود. حقوق مادی ناشی از گواهینامه اختراع بدین ترتیب است:

– بهره برداری از اختراع ثبت شده در ایران توسط اشخاص غیر از مالک اختراع ، مشروط به موافقت مالک آن است بنابراین مالک می تواند علیه هر شخص که بدون اذن او اقدام به بهره برداری و استفاده از اختراع نموده است شکایت کند که ضمن جبران خسارت از وی ، آن شخص در صورت علم و عمد در استفاده به مجازات کیفری نیز محکوم می گردد.

– در صورتی که اختراع به صورت فرآورده باشد حق انحصاری ساخت، صادرات و واردات، عرضه برای فروش، فروش و استفاده از فرآورده به صاحب اختراع تعلق دارد.

– در صورتی که اختراع به صورت فرآیند باشد استفاده ار آن به منظور به کارگیری در ایجاد و ساخت فرآورده از طریق آن فرایند و انجام هر یک از موارد بند قبل در خصوص کالاهایی که مستقیماً از طریق این فرایند به دست می آیند منحصراً در اختیار مخترع می باشد.

– از یک اختراع به مدت بیست سال حمایت می شود.

– حقوق ناشی از اختراع ثبت شده قابل انتقال است و در صورت فوت صاحب حق به ورثه او منتقل می شود.

موسسه حقوقی مبین عدالت با کادر حقوقی مجرب در کوتاهترین زمان ممکن اقدام به ثبت اختراع شما خواهد کرد.

طرح صنعتی: در زبان عرف، طرح صنعتی معمولا به ظاهر و شکل یک کالا اشاره دارد اما از نظر حقوقی طرح صنعتی ترکیبی از خطوط و نقش هاست که خصوصیات مربوط به شکل و تزئینات یک کالا را طی یک فرآیند صنعتی تشکیل داده و در نهایت موجب چشم نوازی و جذابیت یک کالا می شود. طرح صنعتی در انواع گسترده ای از فرآورده های صنعتی و محصولاتی از قبیل ابزار و تجهیزات فنی ، کالاهای لوکس و تجملی ، ماشین های سواری ، جواهرات ، وسایل الکتریکی ، صنایع دستی و …. به کار برده می شود. اهمیت طرح صنعتی در این است که یک طرح زیبا و جالب به توان رقابتی و ارزش اقتصادی یک کالا می افزاید و چه بسا علت انحصاری فروش یک کالا ، طرح جذاب آن باشد با حمایت از طرح صنعتی توسط قانون گذاران زمینه رقابت سالم و برانگیختن ابتکارات در عرصه زیبایی نمایی گسترش می یابد. در همین راستا قانون ایران نیز حقوق ویژه ای را برای صاحب طرح صنعتی ثبت شده در نظر گرفته است که مهمترین این حقوق در ماده 28 قانون حمایت از اختراعات ، طرح های صنعتی ، علائم و نام های تجاری مصوب 1386 برشمرده شده است:

الف- بهره برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد ، توسط اشخاص ، مشروط به موافقت مالک آن است.

ب- بهره برداری از یک طرح صنعتی ثبت شده عبارت است از : ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی. ج- مالک طرح صنعتی ثبت شده ، می تواند علیه هر شخص که بدون موافقت او افعال مذکور در بند (ب) این ماده را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتا موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد ، در دادگاه اقامه دعوا نماید. به عنوان مثال: مالک یک طرح صنعتی ثبت شده می تواند از واردات یک کالای خارجی که حاوی آن طرح صنعتی است به ایران جلوگیری کند؛ چون طبق قانون این عمل نوعی بهره برداری غیر مجاز از آن طرح صنعتی ثبت شده و تجاوز به حقوق صاحب طرح تلقی می شود. مدت حمایت از طرح صنعتی پنج سال است و با اتمام آن برای دو دوره پنج ساله دیگر نیز قابل تمدید می باشد.

موسسه حقوقی مبین عدالت به عنوان بهترین و با تجربه ترین موسسه جهت حمایت و ثبت طرح صنعتی شرکت های بزرگ آماده یاری طراحان و صنعت گران می باشد. برند و علامت تجاری: علامت تجاری به هر نشانی از قبیل یک یا چند کلمه، حرف، سمبل و تصویر می گویند که مشخصه ای است که کالا ها و خدمات اشخاص حقیقی را از هم متمایز و معرفی می کند؛ به علاوه، برخی علامت های تجاری وجود دارند که قابل رویت نیستند بلکه در قالب نت های موسیقی که جنبه شنیداری دارند می باشند. هم چنین برخی علائم ، علائم جمعی هستند که متعلق به انجمن ها و گروه هایی هستند که اعضای آن به دلیل برخی ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد ، خود را با این علائم معرفی می کنند. معمولا این گونه علائم کیفیت کالا و خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که تحت نظارت مالک از آن علامت استفاده می کنند را بیان می دارند. مزایای ثبت برند و علامت تجاری این است که : وقتی شرکت شما برای معرفی کالاها و محصولات خود و شناسایی آنها از محصولات مشابه رقبا اقدام به ثبت یک علامت تجاری کند، طبق قانون فقط شرکت شما حق استفاده انحصاری از آن علامت را پیدا می کند و به موجب آن می توانید از عرضه کالاها و خدمات یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علامت تجاری که عین یا به طرز گمراه کننده ای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری کنید. اگر علامت تجاری شما ثبت نشود، شرکت های رقیب از همان علامت یا علامتی که شبیه آن باشد برای کالاها و خدمات مشابه استفاده خواهند کرد و نتیجتا سرمایه گذاری شما در بازاریابی یک محصول به هدر می رود و نیز زمانی که یک رقیب از علامت تجاری ثبت نشده شما استفاده می کند ممکن است مشتریان تصور کنند آن محصول متعلق به شرکت شما است و این موجب سلب اعتماد مشتریان از محصولات شما در آینده ای نزدیک خواهد شد. پس با ثبت علامت تجاری به و واسطه یاری گرفتن از کادر مجرب موسسه حقوق مبین عدالت، می توان به تمام این مشکلات خاتمه داد و از مزایای فراوان آن بهره مند شد. هم چنین علامت و برند تجاری ثبت شده به شما این امکان را می دهد که مانع استفاده سایرین از علامت بدون کسب مجوز بشوید و شما امکان اقامه دعوا و پیگیری دعاوی مربوط به نقض حقوق علامت ثبت شده را خواهید داشت. لازم به ذکر است که طول دوره های حمایتی از علائم تجاری ده سال است که می توان آن را به دفعات نا محدود با پرداخت هزینه های پیش بینی شده در قوانین ، تمدید نمود. موسسه حقوقی مبین عدالت با استفاده از توان بالای علمی اعضای خود در سریع ترین زمان ممکن اقدامات حقوقی و ثبتی لازم را جهت حمایت از اختراع ، طرح صنعتی ، برند و علامت تجاری انجام می دهد.

شما می توانید برای بهره مندی از این خدمات و تعیین وقت ملاقات حضوری با وکلای این موسسه حقوقی با شماره تلفن های موسسه تماس حاصل نموده و یا به آدرس پست الکترونیکی موسسه به نشانی hedayatmobin@gmail.comپست الکترونیکی ارسال نمایید.

مطالب مرتبط