تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

 

(اعزام دانشجو به کانادا، تحصیل در کانادا، وکیل مهاجرت به کانادا، مهاجرت کانادا،)

  چنانچه مایل به ادامه تحصیل در کانادا را می باشید، مناسبتر است پیش از عمل نهایی، چند نکته درباره این کشور بدانید. بعضی از دلایلی که تحصیل در کانادا را برای علاقمندان جذاب می کنند، بدین شرح می باشند.

استانداردهای بالا و کنترل کیفیت تحصیلی در کانادا باعث شده است مدارک تحصیلی دریافتی از دانشگاه های این کشور، راه را برای ادامه تحصیل در دانشگاه های بین المللی و نیز یافتن شغل های پردرآمد هموار نماید خیلی از افراد به کانادا لقب اروپای آمریکا را داده اند بدین دلیل که کشوری زیبا با امکانات آمریکا می باشد اما امنیت اروپا را دارد.

مدارک تحصیلی دریافتی از کانادا، در اقصی نقاط جهان معتبر هستند و در سطح مدارک دانشگاهی دریافتی از انگلستان و آمریکا به شمار می آیند.

کیفیت زندگی و تحصیل در کانادا، در زمره بالاترین سطوح بین المللی به شمار می آید، لیکن هزینه زندگی و شهریه دانشگاه های این کشور نسبت به آمریکا و انگلستان کمی پایین تر است و هر سال در حدود 10 تا 12 هزار دلار  می رسد. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که تحصیلات کارشناسی ارشد در انگلستان تنها یک سال به طول می انجامد در حالی که طول تحصیلات کارشناسی ارشد در کانادا، دو سال استلذا بی اغراق میتوان گفت بر خلاف تصور خیلی از اشخاص ، تحصیل در انگلستان ارزان تر از کانادا می باشد.

چنانچه شما ممکن است با فرهنگ دوستانه و باز کانادا آشنایی داشته باشید، شاید این را ندانید که سازمان ملل متحد، به طور مستمر این کشور را به عنوان یکی از بهترین جاهای دنیا برای زندگی بر می گزیند. شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا، از همان آزادی هایی بهره مند می شوید که شامل شهروندان کانادا نیز می شود.

کانادا کشوری است دو زبانه و در زمینه آموزش زبان، از زمره کشورهای پیشرو جهان به حساب می آید. از آنجا که یادگیری زبان های فرانسوی و انگلیسی، بخشی ضروری از آموزش عالی در کاناداست، شما می توانید تسلط خود را به هر یک از این زبان ها ارتقا بخشید.

محیط دانشگاه های کانادا، از تازه ترین فناوری ها و امکانات مدرن بهره مند است. امکانات ورزشی دانشگاه ها، در سطح استانداردهای المپیک است و به راحتی می توان سالن های کنسرت و نمایشگاه های هنری را در این دانشگاه ها یافت.

از آنجا که پژوهش، یکی از بخش های کلیدی تحصیلات عالی در کاناداست، شما از فرصتی مطلوب برخوردارید که از این محیط پژوهشی بیشترین بهره برداری را داشته باشید. در کانادا، دولت و بخش خصوصی از پژوهش حمایت می کنند که زمینه هایی را همچون ارتباطات، دارو، کشاورزی، فناوری کامپیوتر و محیط زیست را در بر می گیرد.

متقاضیان مهاجرت نیز می توانند با بهره مندی از مدارک آموزشی کانادایی و سابقه کار در این کشور، برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند. برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه مهاجرت به کانادا پس از پایان تحصیل در این کشور، می توانید با مشاوران مؤسسه حقوقی مبین عدالت تماس بگیرید.در میان موسسات مشاوره مهاجرت ، موسسه حقوقی مبین عدالت از جمله تنها موسساتی میباشد که مشاوره حقوقی رایگان مهاجرت ارائه میدهد و این مشاوره توسط متخصصین و حقوق دانان بر جسته ی موسسه ارائه می گردد.

سالانه آمارهایی گوناگون درباره رتبه بندی علمی دانشگاه ها در کانادا منتشر می شود. از جمله معتبرترین رتبه بندی ها، در نشریه مکلین و با عنوانMaclean’s University Rankings است. مقصود از این رتبه بندی ها، اطلاع رسانی به متقاضیان ادامه تحصیل است و معیار این رتبه بندی ها، عواملی است همچون ویژگی های دانش آموختگان، کلاس ها، دانشکده ها، مسائل مالی، کتابخانه و شهرت دانشگاه.

بر پایه رتبه بندی مؤسسه مکلین، در زمینه دانشگاه های جامع که در همه مقاطع دانشجو می پذیرند، دانشگاه دالهوس رتبه اول را دارد و پس از آن، دانشگاه ویکتوریا، دانشگاه واترلو، و دانشگاه نیو برانزویک، رتبه های بعدی را دارند.

در دانشگاه های پزشکی، داشنگاه مکگیل رتبه اول را دارد و دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه تورونتو، رتبه های بعدی را در اختیار دارند.

اگر در باب تحصیل در کانادا لیست موسسات اعزام دانشجو و تحصیل در کانادا سوالاتی دارید ، و نیاز به داده های دقیق و اطلاعاتی جامع دارید با ما تماس بگیرید تا هر آنچه که میدانیم را خاضعانه در اختیارتان خواهیم گذاشت. اخذ پذیرش در دانشگاه های کانادا به شرایط دانشگاه و موقعیت آن بستگی دارد.

به عنوان مثال درخواست پذیرش برای دوره های لیسانس دانشگاه های تورنتو از راه مرکز پذیرش دانشجوی دانشگاه های انتاریو وبرای دوره های بالاتر مستقیماً از طریق دانشگاه کانادا مربوطه انجام می شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها و کالج های تورنتو:

·         فرم درخواست پذیرش:

این فرم برای مقاطع لیسانس در مرکز پذیرش دانشجوی انتاریو و برای مقاطع بالاتر در سایت اینترنتی دانشگاه ها موجود است.

·         آخرین مدرک تحصیلی

علاقمندان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های کانادا می بایست ترجمه رسمی مدرک دیپلم قدیم( یا پیش دانشگاهی) خود وکارنامه چهار سال آخر دبیرستان را پس از ارسال فرم درخواست پذیرش به نشانی دانشگاه مربوطه ارسال نمایند. متقاضیان تحصیل در مقاطع بالاتر ، با مراجعه به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده اند و پرداخت هزینه ترجمه وپست، درخواست ارسال مدرک تحصیلی و ریز نمرات خود را ارائه می کند ودانشگاه راساً اقدام به ارسال می کند.

·         مدرک زبان (مهارت در زبان انگلیسی):

امتحان تافل که به دو صورت برگزار می شود:

روش اول، روش سنتی است که روی برگه امتحانی برگزار می شود. (تنها در تاریخ های به خصوصی و کشورهای محدودی این امتحان صورت می گیرد.)

روش دوم ،روش اینترنتی یا IBTمی باشد. در کشورهایی که به صورت اینترنتی نمی توان امتحان داد باید برای روش اول ثبت نام کرد. حداقل نمره مورد نیاز برای امتحان آیلتس (7.0 آکادمیک) می باشد.

·         معرفی نامه شخصی درباره سوابق و توانمندی های خود( شبه رزومه)

متقاضی باید طی نامه ای دلایل واهداف خود برای ادامه تحصیل در دانشگاه مذکور و هم چنین توانمندی ها وفعالیت های گذشته خود را ارائه کند.(چرا این دانشگاه را انتخاب کرده اید ، چه تحقیقی را دنبال خواهید کرد، چه نوع دانشجویی هستید و چه کارهایی انجام داده اید.) اگر بیش از دو یا سه سال از اخذ آخرین مدرک تحصیلیتان گذشته باشد باید طی نامه ای جداگانه کلیه فعالیت های آکادمیک وغیر آکادمیک از زمان اخذ مدرک تابه حال را توضیح دهید.

·         واریز هزینه درخواست پذیرش

·         نامه های معرفی از اساتید( برای مقاطع بالاتر از لیسانس)

دانشگاه های کانادا معمولاً دو یا سه نامه پیشنهادی از هر کاندیدا می خواهند. این نامه ها باید توسط استادهای فعلی شما یا کسانی که در رشته شما در سطوح بالاتر کار یا تحصیل می کنند نوشته شده باشند ودر آن از دلایلی که نویسنده نامه برای پیشنهاد شما به دانشگاه مربوطه آورده است دفاع شود.

·         مدرک دال بر اقامت کانادا برای مهاجرت.

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا

شهریه هر دانشگاه در کانادا برای دانشجویان بین المللی متفاوت می باشد و بستگی به رشته ای دارد که در آن تحصیل خواهند کرد. به عنوان مثال:

هزینه تحصیل در دانشگاه کانادا برای مقاطع لیسانس در رشته های علوم و هنر حدود(17000-5500) دلار کانادا می باشد. هزینه خرید کتاب، فعالیت های دانشجویی، غذا، اسکان، سفر و حمل و نقل محلی، مراقبت های بهداشتی، لباس، خشک شویی، تفریحات ودیگر ملزومات جدا می باشد.

هزینه های کمک تحصیلی کانادا

تعدادی از دانشگاه های کانادا دانشجویان بین المللی را بورسیه می کنند. برای اطلاع از شرایط بورسیه شدن در دانشگاه های کانادا می توانید از دفتر کمک مالی در دانشگاه مربوطه اطلاعات لازم را کسب کنید. هم چنین باید با وزارت آموزش در کشور خود جهت کسب اطلاعات در مورد شرایط بورسیه شدن برای تحصیل در کانادا تماس بگیرید.

هزینه های اقامت برای دانشجویان در کانادا

بیشتر دانشگاه  های کانادا اقامت در کمپ های دانشگاهی را پیشنهاد می کنند. اما پذیرش در دانشگاه به منزله این نیست که اقامتتان قطعی شده است. دانشجویان باید برای اقامت خود در این محل ها به طور جداگانه درخواست بدهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از چگونگی اسکان دانشجویان می توانید با دفتر خانه و مسکن دانشگاه تماس بگیرید.

بیمه پزشکی کانادا

بعضی ایالت ها در کشور کانادا نظیر آلبرتا و بریتیش کلمبیا، دانشجویان بین المللی را تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار می دهند.

بعضی نظیر کبک،اسکاتیا و آنتاریو، این دانشجویان را تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار نمی دهند و دانشجویانی که هدف تحصیل در این ایالت ها را دارند بایداز راه شرکت های بیمه خصوصی اقدام به اخذ بیمه نمایند. دانشجویان بین المللی دانشگاه های آنتاریو به جز دانشگاه وینزور باید در طرح بیمه سلامتی دانشگاه UHIPثبت نام کنند.

کار برای دانشجویان بین المللی کانادا

کار در داخل دانشگاه

دانشجویان بین المللی به صورت تمام وقت می توانند بدون اخذ مجوز کار در داخل دانشگاه به کار بپردازند.(کار در کتابخانه دانشگاه)

کار در خارج از دانشگاه

برنامه کاری خارج از دانشگاه دولت فدرال به دانشجویان خارجی دارای شرایط در موسسات عمومی، تا بیست ساعت در هفته، در طی سال تحصیلی، و در طی تعطیلات به طور تمام وقت اجازه کار در خارج از دانشگاه را می دهد. این عمل به دانشجویان کمک می کند که تجربه کاری را در بازار کار کانادا کسب نمایند و در حین تحصیل درآمد اضافی اخذ نمایند.

دانشجو در طول تحصیل اجازه کار دارد. امکان کار در کشور کانادا بعد از این که به عنوان یک دانشجوی خارجی فارغ التحصیل شدید امکان پذیر می باشد. تحت شرایط خاصی دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل امکان دارد برای مدت دو سال درخواست کار دهند.

رتبه بندی جهانی دانشگاه های کانادا

World Rank

Continent Rank

University

31

30

University of Toronto

38

37

University of British Columbia

60

53

University de Montreal

66

57

Simon Fraser University

68

59

University of Alberta

81

66

MC Gill University

97

77

University du Quebec Montreal

97

78

University of Waterloo

105

81

York University

106

82

University of Calgary

110

86

University Laval

 

تحصیل در کانادا

مطالب مرتبط