اشکالات ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه ◄ اشکالات ثبت شرکت در ترکیه

اشکالات ثبت شرکت در ترکیه

در گذشته نه چندان دور خیل عظیم مردم مخصوصا از کشورهای خاورمیانه به سمت کشور ترکیه برای اخذ اقامت کشور اروپایی به عناوین مختلف و یکی از آنها ثبت شرکت باعث شد سرمایه های گزافی از کشور خارج شود و معمولا ایراد و اشکال آن این است که در ابتدا گفته میشود بعد از 5 سال اقامت دائم داده میشود اما پس از سپری شدن حدود سه سال با تغییر قوانین و سخت تر کردن کار چه از لحاظ قانونی و چه از لحاظ مادی فرد را با دوگانگی مواجه میسازد.

موسسه حقوقی مبین عدالت با استفاده از وکلای مجرب  بهترین شیوه را برای خارج کردن پول از کشور و سرمایه گذاری دقیق و انجام تجارت را به شما مشاوره خواهد داد.

با توجه به قانون مصوب ابتدای ماه فوریه 2012 ، کلیه اتباع کشورهای خارجی جهت شروع هر نوع کسب و کار و می بایستی اقدام به ثبت شرکت نموده و سپس برای خود درخواست اجازه کار نماید . پس از دریافت اجازه کار، شما نمیتوانید بدون محدودیت به ترکیه ورود و خروج داشته باشید.

2-قانون جدیدی که در مورد سرمایه اولیه ثبت شرکت در ترکیه در جولای 2012 تصویب شده به شرح زیر است:

اشخاص حقیقی یا حقوقی که بخواهند در ترکیه شرکت ثبت نمایند می بایست 1/4 ارزش سرمایه شرکت را قبل از انجام ثبت شرکت، به ترکیه وارد نمایند ( به حساب خزانه دولت واریز نمایند) این مبلغ بعد از اینکه شرکت به صورت رسمی ثبت شد و در روزنامه رسمی درج گردید؛ قابل برداشت می باشد. لازم به ذکر است حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود 10.000 لیر ترکیه و سهامی خاص 50 هزار لیر ترکیه می باشد.

(این قانون برای شرکت های مسئولیت محدود که قبلاٌ حتماٌ می بایست حداقل با 2 نفر ثبت شوند امکان پذیر است.برای شرکتهایی با سهامی خاص، همچنان 5 شریک الزامی است) و مطابق با قانون جدیدحداقل سرمایه شرکت های بامسئولیت محدود 10000 لیره ترک و شرکت های سهامی خاص 50.000 لیره ترک می باشد و اشخاص حقیقی یا حقوقی که بخواهند در ترکیه شرکت ثبت نمایند می بایست 1/4 ارزش سرمایه شرکت راقبل ازانجام ثبت شرکت، به ترکیه وارد نمایند ( به حساب خزانه دولت واریز نمایند ) این مبلغ بعداز اینکه شرکت به صورت رسمی ثبت شد و در روزنامه رسمی ترکیه درج گردید؛ قابل برداشت می باشد.

هزینه های جاری یک شرکت در ترکیه :

1. هزینه حسابدار ( هزینه حسابدار رسمی ماهانه 180 دلار به بالا )

2. هزینه کارمند ( اجباری نیست ولی بهتر است برای اعتبار شرکت در آینده پرداخت شود )

3. هزینه اجاره محل دفتر

4. هزینه حقوق و بیمه کارمند و بیمه اعضای شرکت

5. هزینه آب ، برق ، تلفن و اینترنت

6. در صورتی که محل کار اجاره باشد 23 درصدمالیات بر اجاره (استوپاژ)

7. هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی (سالانه حدودا 400 دلار )

8. مالیات بر درآمد ( معادل 18 % سود خالص شرکت )

قوانین تجاری ترکیه:

در قانون جدید ترکیه شرکت ها باید در زمینه کاری خود شفافیت داشته باشند ، صورت حساب های مالی شرکت ها باید شفاف باشد و شرکت ها باید در این راستا بکوشند.

سهامداران:

سهامداران با توجه به سرمایه گذاشته شده توسط آنها مسئول هستند، اگر شرکت نتواند مالیات خود را بدهد سهامداران به نسبت میزان سهامشان مسئول هستند.

تعداد سهامداران:

میتواند از ۲ الی ۵۰ نفر باشد.

نوع سهامداران:

میتوانند اشخاص حقیقی ، حقوقی ، شهروند ترکیه و یا افراد خارجی باشند.

مدیران:

مدیران میتوانند شهروند ترکیه یا تبعه یک کشور خارجی باشند، مدیر شرکت میتواند طبق اساسنامه از سهامداران نباشد و فردی غیر از سهامداران شرکت باشد.

اساسنامه:

این موارد باید در اساسنامه ذکر شوند : سهامداران ، نام شرکت ، موضوع فعالیت شرکت ، مقدار سرمایه ، سرمایه تعهد شده از طرف هر سهامدار ، مدت شرکت ، روش اعلان اطلاعیه های شرکت.

سرمایه سهمی:

حداقل سرمایه یک شرکت مسئولیت محدود ۵۰۰۰ لیر است. ارزش اسمی هر سهم نمی تواند کم تر از ۲۵ لیر باشد.

دارایی های زیر می توانند به عنوان سرمایه برای سرمایه گذار خارجی تلقی گردند:

الف –ماشین آلات ، تجهیزات ، ابزارها و کالاها به عنوان سرمایه غیر نقدی

ب –دارایی های غیر مادی ( حق اختراع، علائم تجاری،)

ج –سود حاصل از سرمایه گذاری خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و سایر حقوق مالی

ه –حقوق بهره برداری و فرآوری منابع طبیعی

و –سهم های شرکت های دیگر

سرمایه به شکل اوراق سهام منتشر نمی شود. حداقل مشارکت ۲۵ لیر یا هر مقدار بالاتر قابل تقسیم به ۲۵ لیر است . هر انتقال مالکیتی باید در دفتر ثبت سهم وارد و توسط حداقل ¾ اعضا تصویب شود و این اعضا باید نماینده حداقل ¾ سرمایه سهمی باشند. انتقال می تواند مشمول هر گونه ممنوعیت دیگر موجود در اساسنامه باشد.

مطالب مرتبط