ازدواج در ترکیه

ترکیه ◄ ازدواج در ترکیه

شرایط و نحوه ازدواج اتباع خارجی در ترکیه:

اتباع خارجی در خاک ترکیه می توانند با اتباع کشور ترکیه ازدواج نمایند و بدین واسطه جهت اخذ اقامت دایم این کشور اقدام نمایند.  مراحل ازدواج اتباع خارجی اندکی با اتباع ترکیه متفاوت می باشد. برای نمونه اتباع ایرانی می بایستی از کنسولگریهای ایران برگ تجرد گرفته و به تائید وزارت امور خارجه ترکیه در آنکار برسانند. در ذیل مراحل کامل انعقاد عقد ازدواج در ترکیه به شرح ذیل آمده است :

اگر یکی یا هردوی طرفین ازدواج ایرانی باشند ، هردو شخصا می بایستی به کنسولگری ایران در خاک ترکیه مراجعه کرده برگه تجرد دریافت نمایند و جهت تائید آن به وزارت امور خارجه ترکیه برده می شود. لازم به توضیح است که دختران ایرانی بر اساس قوانین ایران می بایستی اجازه پدر داشته باشند و یا گواهی فوت وی را به کنسولگری ارائه دهند. برای دریافت برگ تجرد اصل شناسنامه به اضافه پاسپورت و ۳قطعه عکس خواسته می شود.

برای آزمایش خون متقاضیان ازدواج می بایستی به بیمارستانهای دولتی و یا موسسات غیر انتفاعی و خیریه مراجعه کرده و در مورد بیماریهای ارثی و خونی آزمایشاتی انجام پذیرد. آزمایش خون در بیمارستهای دولتی مجانی می باشد ولی برای خارجیان در زمینه تست ازدواج ارائه خدمت نمی کنند  که می توان به موسسات خیریه نظیر مبارزه با تالاسمی مراجعه کرده و نتیجه آزمایشات که معمولا روز بعدی مشخص می شود را به مراکر ویژه برای تائید آنها داده می شود. در این مرحله زوجین باید شخصا حضور داشته باشند.

پس از آن فرمهای ویژه از شهرداری ها گرفته شده و فرم ویژه ازدواج در دفاتر ثبت اسناد ترکیه باید به تائید برسد که در این مرحله ترجمه پاسپورت خواسته می شود. می توانید پاسپورتتان را به هر یک از دفاتر ترجمه برده و آنرا در نوتر یا دفاتر ثبت اسناد تائید نمایید.

پس از پایان عقد رسمی در ترکیه زوجین در کشور ترکیه رسما زن و شوهر محسوب می شوند. برای ثبت رسمی این ازدواج در ایران می بایستی برگه عقد در ترکیه را به کنسولگری ایران برده و به همراه عقد دینی که معمولا در رایزنی فرهنگی ایران صورت می پذیرد مدارک ازدواج خود را به ثبت برسانید.

آنچه که گفته شد ، مربوط به ازدواج تبعه ایرانی مقیم در خاک ترکیه بود ، اما راه دیگر ،ازدواج تبعه ایران با تبعه ترکیه از ایران می باشد که بدین واسطه جهت مهاجرت به این کشور اقدام نمود.

براساس نظام حقوق بین الملل خصوصی که در اکثر کشورهای جهان پذیرفته شده درصورت ازدواج با تبعه یک کشور طرف مقابل  میتواند در راستای اخذ تابعیت اقدام نمایند. کشور ترکیه از این قائده مستثنی نمیباشد. لذا چنانچه یک نفر با یک شخص ترکیه ای  ازدواج نماید ،میتواند جهت اخذ تابعیت اقدام کند.موسسه حقوقی مبین عدالت نحوه این اقدام حقوقی را برای شما توضیح داده و پرونده های این موضوع را جهت اخذ اقامت کشور ترکیه می پذیرد.

لازم به ذکر است درحقوق کشور ایران نیز به این موضوع اشاره شده است. برای مثال: دربند 6 ازماده 976 قانون مدنی قید شده هر زن تبعه خارجی که با شوهر ایرانی ازدواج کند ایرانی محسوب می شود.

در بعضی کشورها نظیر ایران آثار حقوقی جهت اخذ تابعیت در ازدواج با شوهر با زنان کشور متفاوت است. لیکن در مورد کشور ترکیه ، ازدواج با مرد یا زنان قطعا منتهی به اخذ تابعیت می شود البته در صورتی که پرونده درست ارائه شود و دارای شاکله صحیح حقوقی باشد. لازم به ذکر است در نظام حقوقی بعضی کشورها نظیر ایران ازدواج دارای اثار تحمیلی تابعیت می باشد.

برای مثال: درماده 976 قانون مدنی ایران اگر زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج کند از نظر قانونگذار خود به خود ایرانی حساب می شود.حال آن که ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی متضمن اخذ تابعیت نیست.

همچنین است در کشور ترکیه که ازدواج با شخص ترکیه ای نیازمند درخواست برای اخذ تابعیت می باشد و تا شما درخواست و پرونده را ارائه نکنید تابعیت به شماارائه نمی گردد.

بدیهی است اطلاعات حقوقی درخصوص ازدواج وشروط ضمن عقدا زدواج و اخذ تابعیت یا اقامت در پرتغال از طریق ازدواج دارای پیچیدگی ها واصول حقوقی خود می باشد. شما می توانید با مشاوره با وکلای دادگستری ما تماس حاصل نمایید وما با افتخار شما را راهنمایی می کنیم.

خواهشمند هستیم توجه فرمایید موسسه حقوقی مبین عدالت دفتر وکالت می باشد و انتخاب زوج یا زوجه ازطریق موسسه مبین عدالت صورت نمی گیرد موسسه حقوقی مبین عدالت تنها ارائه کننده خدمات می باشد. بنابراین لطفا در خصوص امور غیرحقوقی با ما تماس نگیرید.

مطالب مرتبط