ارزیابی اجرای سیاست‌های رونق تولید/ موانع تولید چگونه برطرف می شود؟

ارزیابی اجرای سیاست‌های رونق تولید/ موانع تولید چگونه برطرف می شود؟به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، دهقان معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد در برنامه تیتر امشب در خصوص ارزیابی اجرای سیاست‌های رونق تولید پس از شش ماه تصریح کرد: شرایط کنونی اقتصاد کشور خاص است ما اکنون وسط جنگ اقتصادی هستیم و سال گذشته تلاطم اقتصادی داشتیم. اقتصاد وارد شرایط نامساعد شده و نیازمند عزم و برنامه جدی برای رفع مشکلات هستیم.

وی ادامه داد: سیاست‌ها در  دو سمت تقاضا و عرضه اقتصاد باید اعمال شود. در سمت تقاضا سیاست‌هایی باید اخذ شود که سرمایه گذاری حفظ شود و دولت در بودجه خود دچار مشکل نشود. در سمت عرضه اقتصاد، تولید بنگاه‌ها را داریم و نیازمند سیاست‌هایی در جهت تسهیل کسب و کار و جلوگیری از تعطیلی بنگاه‌های تولیدی هستیم.

معاون وزیر اقتصاد درباره ارزیابی عملکرد در حوزه رونق تولید اظهار کرد: از سال پیش تا کنون از شرایط سخت به سمت بهبود شرایط در حرکت هستیم.

دهقان گفت:  مجموع سیاست‌های می‌تواند به کار گرفته شود محدودیت دارند به طور مثال پرداخت تسهیلات به بنگاه‌ها محدود است. امسال نسبته به سال گذشته ۳۳.۹ درصد افزایش پرداختی بانکی داشتیم، اما اگر این میزان با رشد هزینه‌های بنگاه مقایسه شود، رقم زیادی نیست.

وی ادامه داد: طبق آمار وزارت صمت، امسال تعداد پروانه‌های بهره برداری ۱۵ درصد و جواز تاسیس ۲۶.۶ درصد افزایش یافته و فعالیت اقتصادی نسبت به سال ۹۷ بهتر شده است.


بیشتر بخوانید: بهره گیری از ظرفیت نقدینگی موجود در جامعه برای رونق تولید/ ارزش پول ملی در حال تقویت است


در ادامه قوامی نماینده مجلس شورای اسلامی در این خصوص تصریح کرد: در مدت شش ماه امسال، انتظار‌ها از رونق تولید برآورده نشد که این امر به دلیل تلاطم‌های اقتصاد بوده است.

وی ادامه داد: پارسال شرایط فضای کسب و کار بهتر بود. تسهیلات صندوق توسعه ملی باید به درستی داده شود.

نماینده مجلس بیان کرد: باید رفتار نهاد‌های دولتی متفاوت‌تر از سال گذشته باشد و مواردی که در ستاد تسهیل مطرح می‌شود در اولویت اجرا قرار گیرد.

قوامی افزود: از نظر بنده عملکرد ۶ ماهه دولت در حوزه رونق تولید موفق نبوده است و با توجه به شرایط پیش آمده باید فعالیت‌ها سه برابر می‌شد، اما تحرک جدی در این بخش صورت نگرفه و این امر به تولید آسیب می‌زند.

این نماینده مجلس اظهار کرد: ما امسال ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت نمی‌فروشیم و باید فعالیت‌ها فراگیرتر شود  و چشمه جوشان رونق تولید جایگزین درآمد نفتی شود.

در حال تکمیل…

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *