اتحادیه اروپا 3 موسسه بانکی و علمی ایران را به فهرست تحریم ها بازگرداند

سنگ‌اندازی در مسیر مذاکرات هسته ای همچنان در دستورکار مدعیان گفت‌وگو!
مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در حالی امروز در مسقط آغاز می شود که طرف غربی بازهم برخلاف قوانین بین المللی و در جهت تاثیرگذاری بر رایزنی ها، تحریم های جدیدی را علیه کشورمان اعمال کرد و اتخاذ این تصمیم از سوی اتحادیه اروپا، بازهم سنگ اندازی در رسیدن به توافق و کارشکنی آنها را برای همگان به اثبات رساند.
اتحادیه اروپا در تصمیم جدیدی که مورد تایید وزرای خزانه داری و دارایی کشورهای این اتحادیه در نشست روز جمعه در بروکسل قرار گرفت سه موسسه و یک سرمایه دار ایرانی را بار دیگر وارد لیست تحریم های اروپایی و توقیف حساب های مالی آنها و ممنوعیت ورودشان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا کرد.در همین ارتباط یک منبع مطلع اروپایی در بروکسل با اعلام این خبر گفت این سه موسسه بانکی و آموزشی و سرمایه دار مذکور قبلا هم در لیست سیاه اروپا قرار داشتند اما به دلایل اداری و حقوقی و بنا به درخواست دادگاه اروپا ، چند ماه قبل از این لیست خارج شدند. اما پس از بررسی های صورت گرفته درباره این موسسات و فرد ایرانی و ارزیابی و بررسی تحریم آنها براساس قوانین اروپا ، بار دیگر وارد لیست سیاه شدند.شایان ذکراست بانک سینا، دانشگاه صنعتی شریف، و نیز موسسه “سورینت -ترست – بانکرز” تحت مدیریت بابک زنجانی افراد و موسساتی هستند که از سوی اتحادیه اروپا وارد لیست تحریم‌ها شده‌اند.این اقدام اتحادیه اروپا در آستانه مذاکرات مسقط و با توجه به اینکه تا اتمام مهلت رسیدن به توافق حدود 2 هفته مانده است، تیراندازی غربی‌ها با گلوله تحریم به اتاق مذاکرات تلقی شده و با هدف تاثیرگذاری و جنگ روانی بر توافق جامع است.در این بین مقامات و دیپلمات های طرفین مذاکرات در اظهار‌نظر های جداگانه ای موانع رسیدن به توافق جامع را بررسی کردند و این در حالی است که فضا سازی رسانه های غربی همچنان ادامه دارد تا زیاده‌خواهی های دولت های متبوع خود را برجسته کنند و بر روند رایزنی‌های پیشرو تاثیر گذار باشند.

سناریوی خطرناک
در همین رابطه، عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه روز شنبه در مصاحبه با شبکه العالم گفت: توافق هسته ای به نفع هر دو طرف و به نفع منطقه خواهد بود و هیچ کس خواستار بازگشت به شرایط قبل از توافق ژنو نیست؛ زیرا این برای همه، یک سناریوی خطرناک خواهد بود.عراقچی اظهار داشت: برای همین است که ما این جدیت را داریم و این جدیت را در طرف مقابل هم می بینیم. هم ما و هم آن ها به دنبال توافق هستیم و توافق هم در دسترس ماست و رسیدن ِ به آن، خیلی هم دشوار نیست.عراقچی درپاسخ به این سوال که آیا ما به نقطه تعیین کننده در مذاکرات نزدیک می شویم، و اینکه در صورت دستیابی به توافق، آیا این توافق در شهر مسقط اعلام می شود؟ گفت: نه، فکر نمی کنم که ما به توافق در این دور از مذاکرات برسیم. احتمالا جلسات دیگری را هم احتیاج خواهیم داشت ولی امیدوار هستیم که از وضع موجود خارج بشویم و مذاکرات مسقط، یک مذاکرات راهگشا باشد.

مهمترین مسائل باقیمانده در مذاکرات
وی درباره مهمترین مسائل باقی مانده وحل نشده در مذاکرات گفت: همه موضوعات مهم هستند ولی مهمترین و کلیدی ترین همین دو موضوع غنی سازی و چگونگی رفع تحریم ها است.عراقچی افزود: در مورد غنی سازی، توافق اصلی قبلا صورت گرفته است. غنی سازی ایران ادامه پیدا خواهد کرد. این امر مورد توافق طرفین هست. در مورد اینکه در چه سطحی، با چه ظرفیتی و در چه اندازه ای این غنی سازی ادامه پیدا بکند و در چه دوره زمانی ما به غنی سازی صنعتی که هدف نهایی برنامه غنی سازی ما است برسیم، اینها موضوعات مذاکره است.عراقچی درپاسخ به این سوال که برخی مطالب منتشر شده غربی از جمله واشنگتن پست مدعی شده است که آمریکا به ایران پیشنهاد داشتن چهار هزار سانتریفیوژ را داده است و میزان درستی این مطالب تا چه حد هست و آیا عملا آمریکا پیشنهادی در این زمینه داده است و سقف مورد نظری که ایران می خواهد چقدر است، گفت: اینها فضا سازی و گمانه زنی هایی است که توسط رسانه های غربی صورت می گیرد و من هیچ کدام را تایید نمی کنم. هیچ توافقی درباره میزان غنی سازی ایران هنوز صورت نگرفته است. عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درپاسخ به سوالی درباره تحریم ها علیه ایران و برچیده شدن آنها گفت: در بحث تحریم ها، چهار مسیر تحریم وجود دارد و به اعتقاد ما، هرچهار مسیر باید باز شود. این چهار مسیر، مسیر تحریم های شورای امنیت، تحریم های اتحادیه اروپا، تحریم های کنگره آمریکا و نیز تحریم های رئیس جمهور آمریکا است یعنی؛ همان تحریم هایی که براساس دستورات اجرایی رئیس جمهور وضع شده اند.وی افزود: چهار مسیر تحریمی علیه ایران وجود دارد و به اعتقاد ما، هرچهار مسیر باید باز شود. این نکته ای است که در مذاکرات مدنظر ما است و هیچ توافقی که این چهار مسیر را باز نکند، طبعا مورد رضایت ما نخواهد بود. اینکه این مسیرها چگونه باز خواهند شد، طبعا نیاز به مذاکرات بیشتری دارد ولی یقینا بدون باز شدن این چهار مسیر، توافقی صورت نخواهد گرفت.

مذاکرات تعیین کننده عمان
عراقچی در پاسخ به سوالی گفت: فرصت بسیار کم است و پرونده های باز هم بسیار زیاد و خیلی هم پیچیده است و هریک هم موضوعات متنوعی را در برمی گیرد. کار سختی است اما ما ناامید نیستیم. وی درباره شایعۀ دستیابی به نوعی توافق اعلام نشده میان طرف های مذاکره و انتظار طرف ایرانی برای به وجود آمدن فرصت مناسب برای اعلام این توافق گفت: این، بیشتر به یک لطیفه شبیه است. چنین چیزی صحت ندارد.عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان در مذاکرات هسته ای، درباره پروتکل الحاقی گفت: از نظر ما مشکل اصولی برای اجرای پروتکل الحاقی وجود ندارد اما اجرای پروتکل الحاقی، منوط به تصویب مجلس محترم شورای اسلامی است. این مساله دست دولت یا تیم مذاکره کننده نیست و حتما باید مجلس محترم، اجرای پروتکل الحاقی را تایید کند.

گریز هسته ای در برنامه‌ها نیست
وی درباره مهلتِ کوتاه باقی مانده تا ۲۴ نوامبر، برای دستیابی به توافق درباره مساله هسته ای و ضرورت تمدید این مهلت گفت: هنوز در این خصوص صحبتی نکرده ایم و هنوز هم امیدواریم که مذاکرات در زمان مقرر به اتمام برسد. فعلا علاقه ای نداریم که روی بحث تمدید متمرکز شویم، زیرا شانس رسیدن به توافق وجود دارد. اما اگر تا روزهای آخر، احتمال رسیدن به توافق از بین برود، این که چه خواهد شد را باید بیشتر بررسی کنیم و از نظر ما حتما بازگشت ِ به شرایط قبل از توافق ژنو، صورت نخواهد گرفت.وی افزود: ما به شرایط گذشته بر نمی گردیم ولی این که چگونه مسیر موجود را ادامه دهیم، این بستگی به شرایط روزهای آخر دارد.معاون وزیر خارجه کشورمان درباره برخی حرف و حدیث ها درباره موضوع گریز هسته ای (break out) و ایجاد شک و تردیدهایی درباره احتمال فعالیت نظامی هسته ایران گفت: از نظر ما این مساله، حل شده است؛ این که طرف های غربی اصرار دارند که جلوی یک گریز هسته ای را بگیرند، این از نظر ما موضوعی است که از آن عبور کرده ایم. ایران، هرگز به دنبال سلاح هسته ای نخواهد رفت. break out و گریز هسته ای و خارج شدن از ان.پی.تی به هیچ وجه در برنامۀ ما نیست. فتوای مقام معظم رهبری در این خصوص بسیار صریح است. این فتوا برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد و اصل راهنمای ما است. عراقچی در پاسخ به این که در صورت شکست مذاکرات، چه برنامه هایی در دستور کار قرار خواهد گرفت، گفت: اگر به توافق نرسیم، سناریوهای ممکن، به قدری سناریوهای بدی است که ما بهتر است فعلا روی آن ها فکر نکنیم و فقط به توافق بیندیشیم.همچنین “مجید تخت روانچی” عضو دیگر تیم مذاکره کشورمان در مصاحبه اشپیگل گفت: اگر مذاکرات تا 24 نوامبر به نتیجه نرسد، ناظران نباید ایران را مقصر بدانند زیرا ما از صمیم قلب امیدواریم مذاکرات به نتیجه برسد.از سوی دیگر مقامات 1+5 نیز با توجه به دو هفته پایانی مذاکرات هسته ای در اظهاراتی نظرات خود را درخصوص ادامه رایزنی ها اعلام کردند.سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در دیدار با جان کری همتای آمریکایی خود در حاشیه نشست سازمان اپک در پکن تصریح کرد که روسیه و آمریکا مصمم هستند تا بهترین تلاش های خود را برای دستیابی به توافق بر سر برنامه هسته ای ایران پیش از ضرب الاجل 24 نوامبر انجام دهند.کری وزیر خارجه آمریکا نیز در پکن گفت: ارتباطی بین مذاکرات هسته‌ای ایران و دیگر مسائل خاورمیانه وجود ندارد. علاوه بر حوزه دیپلماسی در حوزه فنی نیز پرونده هسته ای کشورمان پس از انتشار گزارش آمانو با واکنش از سوی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران مواجه شد.

ادامه رویه غیرقابل قبول آمانو
از سوی دیگر؛ «بهروز کمالوندی» گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را براساس رویه های غیرقابل قبول گذشته دانست و تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با شفاف سازی و راستی آزمایی در چارچوب تعهدات مشکلی ندارد اما قرار نیست خارج از آنچه که به آن متعهد شده است توضیحی ارایه دهد.سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفت و گو با ایرنا درباره انتشار آخرین گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژِی اتمی، افزود: در حالی که جمهوری اسلامی ایران با 6 کشور قدرتمند جهان در چارچوب گروه 1+5 در حال مذاکره است و پیش از این اصل غنی سازی به عنوان یک حق برای ایران پذیرفته شده است، اشاره مدیرکل نسبت به اینکه غنی سازی ایران باید متوقف شود موضوع بسیار عجیبی است.کمالوندی با تاکید براینکه پروتکل الحاقی اجباری نیست، عنوان کرد: کشورها برای پذیرش این پروتکل مختار هستند و ما هم دیدگاه خود را در این زمینه شفاف بیان کرده ایم.

فضاسازی رسانه ای
به نظر می رسد رسانه های غرب نیز با فضا سازی در صددند از زیاده خواهی آنها حمایت و با طرح ادعاهای چون انتقال اورانیوم ایران به خارج از کشور از مذاکره کنندگان ما امتیاز بگیرند. در همین رابطه، خبرگزاری رویترز روز شنبه در ادامه سناریویی که از هفته گذشته با گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز آغاز شد، به نقل از یک دیپلمات غربی مدعی شده است که ایران در کلیت با انتقال اورانیوم به خارج از کشور موافق است.هفته گذشته روزنامه نیویورک‌تایمز نیز گزارش داد که ایران موافقت اولیه خود را اعلام کرده است که اگر بر سر دیگر جزئیات توافق شد و طرفین به تفاهمی کلی دست یافتند، بخش اعظم اورانیوم با غنای پائین ایران برای تبدیل به میله‌های سوختی مورد نیاز نیروگاه بوشهر، به روسیه منتقل شود.وزارت خارجه ایران در واکنش به این خبر، گزارش نیویورک‌تایمز را فضاسازی رسانه‌ها و فاقد اعتبار خواند.

آغاز مذاکرات مسقط
در نهایت اینکه ظريف و كري امروز و فردا (18 و 19 آبان ماه ) با حضور كاترين اشتون، نماينده اتحاديه اروپا در مسقط پایتخت عمان مذاكره مي كنند و روز سه شنبه ٢٠ آبان نهمين دور مذاكرات نيز در سطح نمايندگان سياسي برگزار مي شود . مذاكراتي كه باید منتظر ماند و دید آیا غرب از زیاده خواهی و بهانه تراشی دست برمی دارد یا همچنان بر طبل بی اعتمادی می کوبد.

 

منبع:http://www.hemayatonline.ir/detail/News/4433

مطالب مرتبط